Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria: Zatrzymanie podejrzanych o fundamentalizm islamski w Pazardżiku
Ахмед-Муса-Ахмед1

Bułgaria: Zatrzymanie podejrzanych o fundamentalizm islamski w Pazardżiku

Sąd okręgowy w Pazardżiku wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu miejscowego imama Ahmeda Musy Ahmeda i pozostałej szóstki oskarżonych o przynależność do islamskiej organizacji fundamentalistycznej. Wśród nich są Angeł Simow, Stefan Dimitrow, Stefan Aleksandrow, Swestosław Manczew, Aleksandrina Angełowa oraz Erdżan Smaił.

Najcięższe zarzuty zostały postawione przywódcy organizacji Ahmedowi Musie. Jest oskarżony o propagowanie antydemokratycznych ideologii i wzywanie do aktów terroryzmu (za co grozi do 15 lat więzienia), działalność wymierzoną w państwo (do 10 lat więzienia) oraz nawoływanie do wojny (do 8 lat więzienia). Pozostałej szóstce postawiono zarzut propagowania idei wymierzonych w demokrację oraz podżeganie do wojny.

Główną przyczyną do rozpoczęcia śledztwa w sprawie grupy Ahmeda Musy stał się jego profil na portalu społecznościom facebook, na którym były publikowanie zdjęcia oskarżonych w koszulkach z logiem Państwa Islamskiego oraz z flagą ISIS czy kolaże nawołujące do dżihadu. Tłumaczyli oni przed sądem, że były to wyłącznie akcesoria przygotowane na czas ślubu jednego ze znajomych, który odbył się w lipcu tego roku w domu Angeła Simowa. Właściciel meczetu, w których wygłaszał kazania Ahmed Musa, twierdzi, że koszulki z logiem Państwa Islamskiego były przygotowane dla obsługi ślubu, by mogli się wyróżniać spośród gości.

Grupa rozprowadzała także książkę zatytułowaną „Odstąpienie do wiary”, przetłumaczoną na bułgarski przez Aleksandrinę Angełową. Znajdują się w niej fragmenty nawołujące do „prowadzenia wojny przy pomocy miecza przeciwko niewiernym aż do ich ostatecznego unicestwienia”. Egzemplarze były drukowane poza Bułgarią.

Źródła: vesti.bg, actualno.com

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE