Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Zielony kot z Warny
Green-cat

Bułgaria: Zielony kot z Warny

Zielony kot, który żyje na ulicach Warny (a najczęściej można go spotkać w okolicach Placu Zjednoczenia), w ciągu ostatnich dni stał się gwiazdą Internetu. O tajemniczym czworonogu pisały m.in. „Daily Mail”, „Huffington Post”, „Daily Telegraph” czy „Independent”. Zwierzak, który mimo swojego koloru, wygląda na całkowicie zdrowego, stał się także bohaterem jednego z reportaży w telewizji Russian Today. Informacja o zielonym kocie z Warny w ciągu ostatnich dni stała się jedną z najczęściej czytanych wiadomości w Internecie. Media wypełniły się najróżniejszymi teoriami na temat tego, jak kot uzyskał tak niecodzienne umaszczenie.

Mieszkańcy Warny założyli na portalu społecznościowym Facebook specjalną grupę, której celem jest odnalezienie winnego pomalowania kota. Uważają, że zwierzak stał się ofiarą chuliganów. Inni przyjmują scenariusz, że czworonóg najprawdopodobniej sypia w miejscu, gdzie są zostawiane farby w proszku, rozpuszczające się w deszczu (stąd umaszczenie czworonoga zmieniało się stopniowo, z dnia na dzień). Tymczasem weterynarze twierdzą, że zielony zwierzak mógł mieć kontakt z barwnikiem spożywczym – kot myjąc się poprzez lizania, mógł przenosić preparaty z żywności na własną sierść i w ten sposób uzyskać niecodzienne umaszczenie. Jeśli taka substancja byłaby szkodliwa, miałoby to fatalny skutek dla zdrowia czworonoga.

Pod linkiem znajduje się filmik oraz zdjęcia, na których został zarejestrowany nowy bohater Warny.

Źródła: utre.bg, vesti.bg.

 

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE