Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Zmarł metropolita Nataniel
źródło-inews.bg

Bułgaria: Zmarł metropolita Nataniel

Święty Synod podał do wiadomości, że dziś rano zmarł newrokopski metropolita Nataniel. Władyka odszedł w dniu swoich 61 urodzin.

Metropolita urodził się 16 listopada 1952r. w Kopriwlen. Na początku 1968r. wstąpił do Monasteru Trojańskiego jako nowicjusz i 3 marca 1974r. w cerkwi Sweta Nedelja w Sofii, został wyświęcony na mnicha i przyjął imię Nataniel. 10 października 1980 otrzymał godność archimandryty. Pięć lat wcześniej ukończył naukę w Sofijskim Seminarium Duchownym, a następnie studia teologiczne na Uniwersytecie w Atenach.

W 1989r. został wyświęcony na tytularnego biskupa krupniskiego, a od 1994r. objął urząd Metropolity newrokopskiego.

Biskup zmarł w Szpitalu Aleksandryjskim w Sofii. Metropopilta Nataniel od lat walczył z rakiem płuc. W ostatnich miesiącach jego stan zdrowia wyraźnie się pogorszył, co uniemożliwiło mu uczestnictwo w obradach Świętego Synodu.

Śmierć metropolity Nataniela znów stawia Cerkiew w obliczu wyborów. Tylko w przeciągu roku zmarło 3 wyższych biskupów – patriarcha Maksim i metropolici – Cyryl Warneński i Nataniel Newrokopski, zaś Simeon Europejski podał się do dymisji z powodu pogorszenia zdrowia.

 

Źródło: inews.bg

About Zuzanna Chmiel

KOMENTARZE