Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Zmiany edukacyjne w prawie dla uchodźców
źródło-vesti.bg

Bułgaria: Zmiany edukacyjne w prawie dla uchodźców

Podczas konferencji prasowej, minister Edukacji i Nauki Anelija Klisarowa podala do wiadomości, że w centrach integracji, dzieci uchodźców będą uczyć się sześć miesięcy języka bułgarskiego, po czym będą mogły rozpocząć edukację w szkołach bułgarskich. Klisarowa dodała również, że Ministerstwo jest gotowe zapewnić podręczniki dla takich centrów, gdy tylko zwrócą się do nich z taką prośbą.

Ministerstwo podjęło działania w celu umożliwienia uchodźcom nauki języka ojczystego w szkołach bulgarskich. W tym celu rozmawiano z dziekanem Wydziału Studiów Arabskich Uniwersytetu Sofijskiego.

Według prawa, dzieci uchodźców, które korzystają z bułgarskiego systemu edukacji traktowane są jako obywatele Bułgarii. Warunkiem jest posiadanie statusu uchodźcy.

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MON) wysłało do dyrektorów wszystkich szkół książkę „Droga uchodźców”, dzięki której społeczność szkolna będzie mogła budować pozytywny wizerunek uchodźców.

Wice-minister Edukacji Iwan Krystew dodał, że w ośrodkach integracyjnych obecnie znajduje się 138 dzieci, które powinny rozpocząć naukę języka bułgarskiego.

 

Źródło: vesti.bg

About Justyna Żarnowska

KOMENTARZE