Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Znaczny spadek liczby turystów zagranicznych
Turyści w Bułgarii

Bułgaria: Znaczny spadek liczby turystów zagranicznych

O 12% spadła liczba osób odwiedzających Bułgarię w celach turystycznych w lipcu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym – wynika z danych opublikowanych przez bułgarski Krajowy Instytut Statystyczny (NSI). Dane te potwierdzają oczekiwania branży turystycznej, która prognozowała 15-procentowy spadek dochodów w całym sezonie wakacyjnym.

Liczba turystów w lipcu nie przekroczyła 940 tys., co jest wynikiem porównywalnym z rokiem 2008. Analiza danych NSI z ostatnich 7 lat pokazuje, że z wyjątkiem tego roku, spadek liczby turystów miał miejsce tylko raz – w roku 2009, kiedy sektor turystyczny dotknął rozpędzający się światowy kryzys finansowy. W pozostałych latach liczba turystów regularnie rosła o ok. 5%. Przedstawiciele branży jeszcze przed rozpoczęciem sezonu alarmowali, że sytuacja rosyjsko-ukraińska oraz obfite opady deszczu będą miały wpływ na turystykę.

Największy spadek liczby turystów dotyczy obywateli krajów członkowskich UE. W porównaniu z lipcem ubiegłego roku wyniósł on 24%. Bułgarię odwiedziło aż o 70% mniej Greków i Cypryjczyków niż rok wcześniej. Podobnie wygląda sytuacja z najbliższymi sąsiadami Bułgarii – dotychczas na lipcowy urlop do Bułgarii wybierało się ok. 90 000 Rumunów, ale w tym roku ich liczba nie przekroczyła 50 000. Natomiast liczba węgierskich turystów spadła o ok. 60%. Wyraźny spadek odnotowano również wśród turystów z Hiszpanii (70%), Wielkiej Brytanii (45%), Holandii (30%) i Francji (25%).

Minimalnie wzrosła liczba Rosjan udających się na wypoczynek do Bułgarii – o 0,9%. Jednak ten wynik nie może się równać z dotychczasową tendencją średnio 10-procentowego wzrostu każdego roku. Z pewnością ma to związek ze złymi stosunkami Rosji zarówno z Ukrainą, jak i z całą UE. Dodatkowym ciosem dla bułgarskiej turystyki jest spadek wartości rosyjskiego rubla i ukraińskiej hrywny. Ze względu na mniejszą siłę nabywczą Rosjan i Ukraińców część z nich wybrało urlop w swoim kraju zamiast zagranicznych wyjazdów. Nie należy również zlekceważyć trudnej sytuacji rosyjskich touroperatorów – od początku sezonu siedem dużych biur podróży ogłosiło zakończenie działalności. Trzy spośród nich działały także na bułgarskim rynku. W ich miejsce pojawił się jednak dwóch innych  touroperatorów z Rosji, którzy organizują wypoczynek nad Morzem Czarnym, co może skutkować minimalnie lepszymi wynikami branży turystycznej w dalszej części sezonu wakacyjnego.

Żródło: capital.bg

About Alicja Dytkowska

KOMENTARZE