Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria:1400 bezdomnych w kraju
news.expert.bg

Bułgaria:1400 bezdomnych w kraju

- Do końca września w Bułgarii zarejestrowano 1370 bezdomnych. 860 z nich korzystało z usług socjalnych, 26 – z opieki zdrowotnej, a 83 – z pomocy innego rodzaju. – tę informację wygłosił w piątek z sejmowej mównicy minister Hasan Ademow.

Dla zapewnienia wsparcia i schronienia bułgarskim bezdomnym udostępnionych jest 13 centrów tymczasowego pobytu, w którym miejsce może znaleźć 625 osób. Pomoc oferuje 6 schronisk i 13 ośrodków dla dzieci. Funkcjonują również tzw. mieszkania chronione i ośrodki rodzinne.

W okresie zimowym w Sofii otwierane jest także centrum kryzysowe dla potrzebujących, w którym schronienie może znaleźć 70 bezdomnych. Według Ademowa, budżet państwa na rok 2014 przewiduje ponad 2 mln EUR, co zapewni pomoc dla 1000 osób mieszkających na ulicy.

Najbardziej rozpowszechnioną formą pomocy bezdomnym jest prowadzenie stołówek, gdzie codziennie oferowane są bezpłatne lub częściowo opłacane obiady. Na rok 2014 przewidziano zwiększenie finansowania tego rodzaju placówek o ponad 1 mln EUR więcej niż w tym roku kalendarzowym. Obecnie na terenie całego kraju znajduje się 181 stołówek, a liczba użytkowników wzrosła o 50% i wynosi 17 tys. osób, z czego 1200 to dzieci.

Źródło: news.expert.bg.

About Zuzanna Chmiel

KOMENTARZE