Home / Społeczeństwo / Bułgarska kultura w Pradze

Bułgarska kultura w Pradze

Bułgarskie Stowarzyszenie „Odrodzenie” w Pradze organizuje siódme z rzędu Dni Bułgarskiej Kultury. Rozpoczęcie Dni odbyło się 9 listopada uroczystym otwarciem wystawy utalentowanego bułgarskiego malarza Nikołaja Stanewa, mieszkającego i tworzącego w stolicy Czech.
W dniu 26 listopada w bułgarskiej szkole średniej im. Petyra Berona odbędzie się wieczór autorski pisarza, poety i dziennikarza Iwajło Dimanowa oraz poetki Margarity Ptekowej.
W Casa Gelmi natomiast odbędzie się koncert folklorystyczny przy udziale Walerego Dimczewa (tamburyn) i Desisławy Dimczewej (wokal).
Pierwszego grudnia zostanie otwarta wystawa poświęcona znanemu czeskiemu dziennikarzowi Vladimirowi Sisowi. Wystawa przedstawi m.in. jego życie i działalność w Bułgarii oraz książki jego autorstwa: „Krytyczne dni Bułgarii. Dziennik korespondenta wojennego 1912 – 1913”, „Pierwsi. Wspomnienia nauczyciela Ralewa” i „My”.
Uroczystości zwieńczy tradycyjny koncert bułgarskich kolęd przy udziale piosenkarzy i instrumentalistów bułgarskiej społeczności w Czechach, w sali Sukowa w praskim Rudolfinum.
Dni Kultury Bułgarskiej potrwają do 19 grudnia.

Tekst: trud.bg, bgmediaworld.com, ide.li, tłum. i red. Natalia Sobków

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE