Home / Polska i Bałkany / Bułgarski film „Ave” w polskich kinach studyjnych

Bułgarski film „Ave” w polskich kinach studyjnych

W dniu 15 czerwca na ekrany polskich kin studyjnych wchodzi bułgarski film „Ave” w reżyserii Konstantina Bojanowa.

Film opowiada historię Kamena, który wyrusza autostopem do swojego rodzinnego miasta na pogrzeb przyjaciela. Po drodze spotyka siedemnastoletnią Ave, która uciekła z domu, żeby odnaleźć brata. W trakcie wspólnej podróży Ave swoimi kłamstwami wciąga Kamena w coraz to większe kłopoty, mimo to jednak chłopak stopniowo zakochuje się w swojej nowej znajomej.

– To film o tych wyjątkowych momentach w życiu młodego człowieka, kiedy czujesz, że czas się zatrzymał, a ty jesteś odpowiedzialny tylko za bicie własnego serca. To jest kino drogi, tak spontaniczne i na luzie, jak sami bohaterowie – mówi reżyser. Przyznaje on również, że inspiracją do dzieła było pewne wydarzenie z jego własnej młodości (pierwowzorem postaci głównej bohaterki jest 15-letnia dziewczyna, którą reżyser spotkał jeszcze jako nastolatek na schodach swojego atelier).

Film zdobył już nagrody na kilku festiwalach:

1. Warszawski Festiwal Filmowy 2011 – Nagroda FIPRESCI, Nagroda  Europejskiego Stowarzyszenia Sieci Kin Studyjnych dla Najlepszego Filmu

2. Festiwal Filmowy w Sarajewie 2011 – Specjalna Nagroda Jury w kategorii Najlepszy Film Pełnometrażowy

3. Festiwal Filmowy w Hamburgu 2011 – Nagroda dla Młodego Talentu (Konstantin Bożanow)

4. Festiwal Filmowy Fantasporto (Portugalia) 2012 – nagrody w kategoriach: Najlepszy Film i Najlepszy Scenariusz

5. XVI Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sofii 2012 – Nagroda Krytyków Filmowych, nagrody w kategoriach Najlepszy Film, Najlepszy Film Bałkański, Najlepszy Film Bułgarski.

Film Konstantina Bojanowa zebrał też bardzo dobre recenzje na ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes, gdzie był wyświetlany w ramach „Tygodnia Kyrtyki”.

Szczegóły na temat „Ave” można znaleźć m.in. na stronie polskiego dystrybutora: aurorafilms.pl

Polski zwiastun: youtube.com

 

Źródła: aurorafilms.pl, fipresci.org, irka.com.pl

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE