Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgarski film „Honor” wygrał festiwal w Clermont-Ferrand
Image_3223856_411

Bułgarski film „Honor” wygrał festiwal w Clermont-Ferrand

Po raz pierwszy film produkcji bułgarskiej zwyciężył w Międzynarodowym Festiwalu Kina Krótkometrażowego w Clermont-Ferrand (Francja), najbardziej prestiżowym festiwalu poświęconym tego typu filmom.

Film „Honor” Pawła G. Wesnakowa, produkcji Wani Rajnowej („Pomarańcza”) zdobył Grand Prix oraz Nominację europejskich nagród filmowych. Wyniki ogłoszono podczas ceremonii finałowej 26. edycji festiwalu, która odbyła się 8 lutego.

W tym roku w festiwalu wzięło udział 75 filmów z całego świata, wybranych spośród 6578 propozycji.

- Mam nadzieję, że te nagrody będą tylko dobrym początkiem czegoś nowego w bułgarskim kinie, będą prowokacją dla młodych autorów i ich pomysłów. – wyznał reżyser „Honoru”, Paweł Wesnakow.

- Zadowolenie jest cudownych uczuciem. – mówi producentka Wania Rajdowa. – Dwa lata od początku tej niewiarygodnej podróży, jaką było tworzenie „Honoru”, świetnie jest oglądać go w kinie z 1400 widzami i otrzymać tak wielkie uznanie.

„Honor” jest trzecim filmem krótkometrażowym Pawła G. Wesnakowa. Bada on przepaść pokoleniową w Bułgarii, komunikację, obarczoną oczekiwaniami i niedomówieniami. Opowiadanie jest skupione na Manole, emerytowanym generale o konserwatywnych przekonaniach i dniu, w którym zmienia się jego świat.

W główne role wcielili się Michaił Mutafow, Ani Bakalowa, Swetłana Janczewa i młody aktor, Aleksandar Aleksiew.

 

 Źródło: trud.bg

About Zuzanna Chmiel

KOMENTARZE