Home / Bałkany / Bułgarskie media o Ukrainie; Ironia Janukowycza: dla osiągnięcia kompromisu …
euromajdan

Bułgarskie media o Ukrainie; Ironia Janukowycza: dla osiągnięcia kompromisu …

13 grudnia w czasie rozmów przy okrągłym stole nie osiągnięto żadnego kompromisu. Ten okrągły stół był wyłącznie demonstracją, która miała pokazać, że władze nie zrobią ani jednego kroku ku porozumieniu z opozycją – powiedział po obradach lider partii opozycyjnej UDAR Witalij Kliczko.

Długo oczekiwana przez opozycję rozmowa odbyła się w Kijowie po trzech tygodniach od rozpoczęcia protestów masowych przeciwko odmowie podpisania przez władze porozumienia z UE. W debatach wzięli udział obecny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, premier Mykoła Azarow, liderzy partii opozycyjnych Witalij Kliczko (UDAR), Arsenij Jaceniuk (Batkiwszczyna) i Ołeh Tiahnybok (Svoboda); duchowieństwo i przedstawiciele związków studenckich. Opozycja zażądała dymisji rządu Mykoły Azarowa oraz przedterminowych wyborów prezydenta Ukrainy. Obecny prezydent Wiktor Janukowycz odrzucił wezwanie do dymisji rządu. Twierdził, że to może się zdarzyć tylko poprzez wotum nieufności
w parlamencie. Co ciekawe, 10 dni przed posiedzeniem Parlament Ukrainy nie przyjął rezolucji o wotum nieufności dla rządu premiera Azarowa. To było jedyne wyjście. Niestety, nie powiodło się.

W trakcie okrągłego stołu Janukowycz ogłosił amnestię dla wszystkich zatrzymanych w protestach masowych w Kijowie. Zaproponował również wprowadzenie moratoriumna wszelkie działania siłowe podczas trwających w Kijowie rozmów, mających na celu porozumienie miedzy władzą a opozycją. Niektóre strony wspomniały ostrzeżenie Witalija Kliczko, lidera partii UDAR, przed użyciem agresji wobec protestujących na Placu Niepodległości. Oznajmił on, że tłumienie protestu za pomocą siły będzie miało fatalne skutki dla samego prezydenta.

Portal mediapool.bg umieścił wypowiedź lidera ukraińskiej partii UDAR o zgłoszeniu swojej kandydatury w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 r. Kliczko wyjaśnił, że jego politycznym celem będzie tworzenie nowych miejsc pracy oraz wykorzenienie korupcji we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

Nawiązując do aspektu ekonomicznego, premier Azarow stwierdził, że podpisanie porozumienia stowarzyszeniowego z Unią Europejską w obecnym kształcie doprowadziłoby do upadku gospodarczego ze względu na drastyczny wzrost deficytu handlowego i uszczuplenie rezerw walutowych. Jednocześnie Ukraina zamierza rozwiązać wszystkie problemy w relacjach gospodarczych z Rosją. W trakcie obrad prezydent obiecał, że zwolni urzędników, którzy sporządzili tekst umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Swoją decyzję uzasadniłbłędami w przygotowaniu dokumentu. Drugą przyczyną takiej decyzji może być fakt, że porozumienie stowarzyszeniowe Ukrainy ze wspólnotą europejską przeczy interesom państwa. Stowarzyszenie z Unią również może się odbić negatywnie na stosunkach z Kremlem.

Media bułgarskie, opisując wydarzenia na Ukrainie, skupiły się na pytaniach politycznych i ekonomicznych. Zamieszczano w artykułach obszerne wypowiedzi analityków, doradców politycznych – ukraińskich i rosyjskich. Porównując Ukrainę i Bułgarię, można dostrzec podobieństwa między tymi państwami. W Bułgarii od pół roku trwają antyrządowe demonstracje. Protestujący żądają dymisji gabinetu i przedterminowych wyborów. Niejednokrotnie demonstranci blokowali centrum Sofii, studenci okupowali budynek Rektoratu Uniwersytetu Sofijskiego. Protestujący Kijowianie i mieszkańcy innych ukraińskich miasta domagają się praktycznie tego samego. Nic dziwnego, że w artykułach prasowych bardzo często pojawia się sylwetka byłego boksera - lidera opozycji, Wiktora Kliczko, który dla większości Ukraińców już w tym momencie jest prezydentem.

Wizyta pierwszego wicepremiera Ukrainy Serhija Arbuzowa w Brukseli w przeddzień okrągłego stołu nie przyniosła przełomu. Sztefan Fuele nie otrzymał jasnej odpowiedzi, czy władzom Ukrainy zależy na stowarzyszeniu ze Wspólnotą Europejską. W niedzielę 15 grudnia Bruksela oficjalnie zawiesiła wszystkie próby namawiania Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej aż do momentu zmiany władzy w państwie. Ironia Janukowycza odnosi się nie tylko do przeciwników opozycyjnych, lecz także do przeciwników (?) europejskich. Jest całkiem możliwe, iż europejscy politycy oczekiwali przełomu w życiu politycznym Ukrainy. Ale jak widać, żadnego kompromisu… W tym momencie Wiktor Janukowycz jest po stronie Kremla.

Źródła:

http://e-vestnik.bg

http://offnews.bg/

http://www.mediapool.bg/

About Nadzieja Znak

Studentka roku filologii polskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na studiach magisterskich w teorii i praktyce poznaje piękno Półwyspu Bałkańskiego. Zakochana w bałkańskich górach. Interesuje się astronomią, od niedawna również polityką państw kontynentu europejskiego.
KOMENTARZE