Home / Gospodarka / Energetyka / Bułgarskie miasta zainwestują w efektywność energetyczną

Bułgarskie miasta zainwestują w efektywność energetyczną

W Bułgarii rusza kampania, której celem jest dążenie do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w Sofii, Płowdiwie, Warnie, Burgas i Dobriczu. Inwestycje, które zamierzają zrealizować gminy w 2013 roku, będą kosztować miliony BGN.

W niektórych miastach, jak w Sofii czy Burgas już ruszyły pierwsze realizacje projektów. W parku przy miasteczku akademickim w Sofii od niedawna pojawiły się lampy solarne. Gmina zainwestuje ponad 3 mln BGN (ok. 6,2 mln PLN) w oświetlenie uliczne w następnym roku – stare lampy będą zamienione na energooszczędne, co spowoduje zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej do 1/3. Od kilku tygodni przystanek tramwajowy przed halą „Uniwersiada” w Sofii jest podczepiony do panelu  solarnego, który zasila tablicę pokazującą rozkład tramwajów. Ponad 50 takich przystanków pojawi się w stolicy w 2013 roku. W centrum miasta pojawiły się także panele solarne, które oświetlają przejścia dla pieszych.

Również w Burgas pojawi się takie oświetlenie energooszczędne. To nadmorskie miasto znajduje się w czołówce miast w Bułgarii pod względem przyswajania funduszy pochodzących z Unii Europejskiej. Pierwsze rezultaty to remonty większości budynków miejskich, szkół i przedszkoli. Od lutego 2013 roku mieszkańcy Burgas będą mogli podróżować nowym transportem miejskim, który będzie zużywał mniej paliwa i tym samym miasto zaoszczędzi wydatki.

 

Źródło: btvnews.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE