Home / Gospodarka / Handel / Bułgarskie produkty podbijają Europę

Bułgarskie produkty podbijają Europę

Lutenica (tradycyjny sos na bazie pomidorów i papryki), konfitura z płatków róży, kompot z brzoskwiń, marmolada z owoców dzikiej róży oraz marynowana pieczona papryka podbiły w lutym serca i podniebienia Niemców na największych i najważniejszych w Europie Międzynarodowych Targach Rolniczych „Zielony tydzień” w Berlinie.

Po zakończeniu berlińskich targów, przedstawiciele dwunastu niemieckich firm handlowych udali się do Bułgarii w celu zapoznania się na miejscu z procesem produkcji lutenicy i konfitury różanej – produktów, które mają szansę już w tym roku na stałe zagościć na niemieckich stołach. Niezależnie od tego, w berlińskich sieciach handlowych przeprowadzane są badania konsumentów.

Przez najbliższe trzy lata, bułgarskie Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw (SPZZ) będzie uczestniczyć w subsydiowanym przez UE programie promocji produktów rolno-spożywczych „Uwolnijcie smak”. W najbliższym czasie tradycyjne bułgarskie przetwory zaprezentują  się na międzynarodowych targach spożywczych w Monachium i Kolonii. Celem bułgarskich przedsiębiorców jest też wypromowanie swoich produktów w Polsce i Rumunii.

W zeszłym roku, w celu odróżnienia  tradycyjnej bułgarskiej lutenicy od pojawiających się coraz częściej podróbek, zawierających niewłaściwe dla tego wyrobu składniki, jak np. puree ziemniaczane i barwniki, zaostrzono standardy jej produkcji.

 

Źródła: investor.bg, silvemountain.mikeramm.com

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE