Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgarsko – tureckie posiedzenie rządów w Ankarze

Bułgarsko – tureckie posiedzenie rządów w Ankarze

We wtorek bułgarska delegacja na czele z premierem Bojko Borisowem weźmie udział w plenarnym posiedzeniu rządów Bułgarii i Turcji w Ankarze. Bułgarski premier spotka się z prezydentem Turcji Abdullahem Gülem w Pałacu Prezydenckim, a następnie delegacja zostanie przyjęta przez premiera Recepa Tayyipa Erdoğana. Po spotkaniach odbędzie się posiedzenie obu rządów.

Podczas zebrania zostanie omówiony temat budowy międzysystemowego połączenia gazowego łączącego obydwa kraje. Przewiduje się, że interkonektor gazowy o długości 80 km będzie łączył punkt w tureckiej Tracji Wschodniej z bułgarskim miastem Chaskowo. Budowa rurociągu byłaby alternatywą dla dostaw gazu do Bułgarii z Rosji.

Współpraca między Bułgarią i Turcją będzie również dotyczyła dziedziny kultury. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów zaakceptowała projekt memorandum między państwami w sprawie wzajemnego ustanowienia ośrodków kultury. W Stambule zostanie utworzone centrum bułgarskie, zaś w Sofii – tureckie. Podczas spotkania został również przyjęty program współpracy międzynarodowej w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego.

 

Źródło: dnes.bg, dnevnik.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE