Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgarzy a Państwo Islamskie
1178px-Territorial_control_of_the_ISIS.svg_

Bułgarzy a Państwo Islamskie

Na obszarze Iraku oraz Syrii po stronie Państwa Islamskiego znaleźli się bułgarscy najemnicy. Do regionu objętego konfliktem przedostali się wraz z fundamentalistami z Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii, skąd pochodzi większość dżihadystów z Europy, którzy zasilają szeregi rewolucji islamskiej.

– Chodzi o niektórych bułgarskich muzułmanów, którzy wcześniej uczestniczyli w tzw. turystyce islamskiej. – powiedział lider Narodowego Zjednoczenia Tureckiego Menderes Kungün. Według niego wielu bułgarskich wyznawców islamu od lat należy do komórek terrorystycznych rozsianych po całym Półwyspie Bałkańskim, a także całej Europie. Co więcej, z obszaru Bułgarii płynie także wsparcie finansowe dla fundamentalistów na Bliskim Wschodzie pod hasłem „ponadnarodowej solidarności islamu”.

Powyższe tezy potwierdza ostatnia akcja antyterrorystyczna w Hiszpanii. Dwa miesiące temu rozbito organizację werbującą dżihadystów do walki w Iraku oraz Syrii. Wśród aresztowanych był obywatel Bułgarii. Eksperci ds. terroryzmu międzynarodowego od miesięcy ostrzegają, że Państwo Islamskie posiada swoje komórki na obszarze całej Europy.

Jednak nie są to jedyne bułgarskie wątki w kwestii rewolucji islamskiej na Bliskim Wschodzie. Według rosyjskiej agencji prasowej RIA Novosti, od 2013 roku broń produkowana w Bułgarii, m.in. pojazdy opancerzone, karabiny, granatniki oraz amunicja, była dostarczana irackim fundamentalistom. Nie był to jednak przypadek odosobniony – sprzęt wojskowy do Państwa Islamskiego miał napływać także z Chorwacji (skąd sprowadzano systemy arteryjne), Rumunii oraz Ukrainy. Transakcje były przeprowadzane przez specjalnie utworzone do tych celów firmy-fantomy, a w umowach sprzedaży miały figurować zupełnie inne towary oraz usługi.

Źródło: trud.bg, trud.bg.

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE