Home / Społeczeństwo / Bułgarzy najczęściej chorują z powodu niewłaściwego odżywiania

Bułgarzy najczęściej chorują z powodu niewłaściwego odżywiania

Bułgarzy są narodem, który najbardziej cierpi z powodu chorób związanych z niezdrowym i niewłaściwym odżywianiem-alarmuje w swoim badaniu Światowa Organizacja Zdrowia. Najczęściej spotykane są choroby układu krążenia, z których najczęstsze jest nadciśnienie tętnicze spowodowane tłustym, słonym pożywieniem. Z jego powodu cierpi 66% ludności. Jednocześnie 17% chorujących na nowotwory choruje z powodu złych nawyków żywieniowych. Ich dieta najczęściej nie uwzględnia owoców i warzyw, tylko same tłuste i ciężkostrawne potrawy. W 2% diagnoz diabetyków udowodniono, że do rozwoju ich choroby przyczyniło się nieracjonalne odżywianie.
Dane statystyczne Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Społecznego i Analiz pokazują, że 53% umierających mężczyzn i 50% umierających kobiet, umierało na nowotwory, choroby układu krążenia, zawały, choroby płuc i cukrzycę. Zbędne kilogramy i nadwagę posiada 63% mężczyzn i 53% kobiet.  42% mężczyzn jest uzależnionych od tytoniu i nie potrafi się żyć bez jednej wypalonej paczki papierosów dziennie.
Palących w Bułgarii jest blisko 27% ludności. Statystyki Centrum  pokazują też, że wszystkie te tendencje będą wzrastały w następnych latach. Więcej niż 60% Bułgarów nie przywiązuje wagi do pożywienia, które spożywają. Menu Bułgarów jest niezdrowe, a tylko mała ich część ma właściwą kulturę żywienia-mówi Iwan Manczew, wiceprezes Bułgarskiego Związku Profesjonalnych Kucharzy. W swych słowach powołuje się także na narodowe badanie w ramach kampanii racjonalnego odżywiania, które przed tygodniem rozpoczęło się w większych miastach w kraju.
– Najlepszym wykładnikiem zdrowego odżywiania jest to, jak się czujemy i wyglądamy . Trzeba zastanowić się nad pochodzeniem jedzenia, które spożywamy. Nie powinniśmy kupować jedzenia na szybko, z fast-foodów, a raczej codziennie starać się wydzielić pół godziny na zdrowy obiad – zasugerował Manczew.

Tekst: monitor.bg, tłum. i red. Magdalena Szakoła

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE