Home / Społeczeństwo / Bułgarzy Sylwestra spędzą w domu

Bułgarzy Sylwestra spędzą w domu

Jak donosi bułgarskie Narodowe Centrum Badania Opinii Publicznej (NICOM) ok. 76% Bułgarów planuje powitać Nowy Rok w domu. Procent ten dotyczy głównie osób po 60. roku życia, emerytów, osób o niskich dochodach oraz mieszkańców wsi i małych miejscowości.

Tylko 5% respondentów spędzi Sylwestra w restauracji lub w klubie, a niewiele więcej, bo 6% ankietowanych, planuje wyjazd. 10% jeszcze nie zaplanowało tego wieczoru i do tej grupy należą głównie osoby w wieku do 29 lat, uczące się i/lub mieszkające w Sofii. 1% respondentów spędzi tę noc na koncercie lub na wspólnej zabawie w centrum zamieszkiwanego przez siebie miasta, 1% Bułgarów zamierza w Sylwestra… pracować.

Równolegle z tym badaniem prowadzone było drugie, dotyczące kwoty, jaką Bułgarzy są w stanie wydać na prezent świąteczny. Respondenci, którzy przywitają Nowy Rok w klubie lub restauracji, są bardziej skłonni wydać na prezent ponad 100 lewów (ok.219 zł) – taką kwotę jest w stanie przeznaczyć 11% Bułgarów.

Ponad połowa respondentów przeznaczy na prezent nie mniej niż 20, ale nie więcej, niż 100 lewów (odpowiednio: 44 i 219 zł). 20% chce wydać nawet mniej, niż 20 lewów, a 17% nie kupi prezentu w ogóle. Respondenci często podkreślali, iż nie stać ich na prezenty.

Bułgarzy określali też swoje nadzieje związane z rokiem 2013. Oczekiwania te charakteryzuje umiarkowany optymizm. 43% przebadanych (głównie osoby młode i wykształcone) oczekuje, że życie w Bułgarii w 2013 r. zmieni się na lepsze, ale aż 25% (głównieosoby po 50. roku życia) sądzi, że nadchodzący rok będzie równie zły, jak poprzedni.

 

Źródła: klassa.bg, investor.bg

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE