Home / Społeczeństwo / Bułgarzy zaciskają pasa

Bułgarzy zaciskają pasa

Mieszkańcy Bułgarii mają coraz większe problemy z codziennymi wydatkami i często odmawiają sobie artykułów pierwszej potrzeby, nie rezygnują jednak ze zbytków – wynika z badań opublikowanych przez Państwowy Instytut Badania Opinii Publicznej (NCIOM). Sytuacja ekonomiczna bułgarskich gospodarstw domowych systematycznie się pogarsza.

Prawie połowa Bułgarów całkowicie rezygnuje z ogrzewania podczas zimy z przyczyn finansowych,ponad 70% oszczędza na ubraniach i butach, 40% nie kupuje niezbędnych lekarstw. Alkoholu i papierosów odmawia zaś sobie jedynie około 25-30%. Ponad 80% mieszkańców Bułgarii nie może sobie pozwolić na podróże czy rozrywki kulturalne. Niemal 50% Bułgarów nie było w tym roku na wakacjach, które wcześniej planowali.

Około 60% obywateli Bułgarii ma co miesiąc problemy z płaceniem rachunków, zaś 20% z trudem spłaca kredyt.

– To już trwa dość długo, więc przyzwyczailiśmy się, a pieniędzy i tak nie ma. – mówił jeden z przechodniów podczas sondy ulicznej Bułgarskiej Telewizji Państwowej.

Trzy czwarte gospodarstw domowych przygotowuje zapasy na zimę, podaje NCIOM, w tym 6% podtrzymując tradycję rodzinną, a 2% z konieczności.

Źródło: btv.news.bg, investor.bg, business.actualno.com, dnes.bg, bnt.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE