Home / Bałkany / BiH / Buzek: UE jest gotowa udzielić pomocy BiH

Buzek: UE jest gotowa udzielić pomocy BiH

Unia Europejska jest gotowa udzielić BiH pomocy w procesie integracji europejskiej, oświadczył Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, podczas spotkania z członkami władz BiH w Sarajewie.
– UE jest zdeterminowana, żeby zachodnie Bałkany były we wspólnocie europejskiej, a BiH ma jasną perspektywę bycia jej członkiem. Z powodu chwilowego zastoju w procesie integracji, UE jest gotowa udzielić BiH potrzebnej pomocy, powiedział Jerzy Buzek. Podkreślił, że UE nalega, żeby rozpocząć dialog między wewnętrznymi wspólnotami BiH, oczekuje również szybkiej realizacji reform dotyczących sądownictwa, mediów i budowy społeczeństwa obywatelskiego.
– Na dzień dzisiejszy BiH jest spóźniona z reformami i naszym wspólnym obowiązkiem jest odwrócenie tego procesu, co będzie korzyścią dla mieszkańców i dalszym etapem rozwoju demokracji, podkreślił Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
– Należy dołożyć wszelkich starań żeby jak najszybciej utworzyć rząd i spełnić warunki przystąpienia BiH do UE, powiedział przedstawiciel Rządu BiH, Zeljko Komšić. – Przyspieszenie w procesie reform jest ważną sprawą w wypełnianiu standardów UE, ale sami musimy wykonać większą część pracy – dodał Komšić.
– Ważne jest wsparcie budowania w BiH lepszych relacji, pojednania i dialogu, a później tworzenia instytucji BiH według europejskich standardów. Niezbędna jest kreacja fizyczna i infrastrukturalna BiH, zauważył członek Rządu BiH, Bakir Izetbegović.
– W porównaniu z innymi krajami regionu BiH odnotowała wielki zastój na drodze do UE. Wewnątrz Unii panuje biurokratyczne podejście, kiedy jest mowa o przyjęciu BiH, zauważył członek Rządu BiH, Nebojša Radmanović.
BiH potrzebuje więcej działania i strategicznego myślenia o rozszerzeniu Europy.

Tekst i zdjęcie: 6yka.com, tłum. i red. Alicja Samolewicz

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE