Home / Bałkany / Czarnogóra / Całkowity zakaz eksportu czarnogórskiej wieprzowiny do Rosji
mesne-preradjevine rtcg.me

Całkowity zakaz eksportu czarnogórskiej wieprzowiny do Rosji

Czarnogórze zabroniono eksportu nieprzerobionego mięsa wieprzowego do Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Dotychczas rosyjska Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego nie wyrażała zgody na eksport do Rosji jedynie przetworzonej wieprzowiny.

- Początkowo zgodziliśmy się na dostawy wieprzowiny w połówkach i ćwiartkach. Skonsultowaliśmy się jednak z naszymi partnerami z Białorusi i Kazachstanu. Doszliśmy do wniosku, że należy wprowadzić całkowity zakaz eksportu do Rosji czarnogórskiej wieprzowiny. Zdarzały się sytuacje, kiedy do Rosji była wwożona holenderska lub polska wieprzowina jako czarnogórska, wystarczyło jedynie odpowiednio sformułować dokumenty. Chcemy walczyć z takimi przypadkami reeksportu – skomentował główny inspektor, Siergiej Dankwert.

Co ciekawe, Czarnogóra otrzymała zakaz eksportu wieprzowiny po tym, jak poparła sankcje nałożone wobec Rosji przez Unię Europejską. Do tej pory to właśnie Czarnogóra była głównym dostawcą mięsa na rynek rosyjski.

Źródła: portalanalitika.me, rtcg.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE