Home / Bałkany / „Call of Rumi” w Pekinie i Szanghaju
Call_Of_Rumi - hurriyetdailynews.com

„Call of Rumi” w Pekinie i Szanghaju

Opera i Balet Narodowy w Mersinie (MDOB) zaprezentował w Chinach pokaz „Mevlana’nın Çağrısı” („Call of Rumi”).

28 lutego zespół zaprezentował swe umiejętności na deskach Opery Pekińskiej oraz 4 marca Opery w Szanghaju. Występ był częścią ceremonii zamykającej wydarzenie „Rok Turcji”. Gościem specjalnym był tancerz Ziya Azazi łączący wirujący taniec derwiszów z tańcem współczesnym.

- Utwór był wystawiany przez ostatnie dwa sezony, m.in. w Samsunie i Izmirze, wyprzedano na niego wszystkie bilety. To prawdziwe dzieło muzyczne i taneczne pokazujące nowoczesną stronę Turcji. – skomentował dyrektor artystyczny MDOB, Erdoğan Şanal.

Tekst napisał Şefik Kahramankaptan, a muzykę bazującą na tanecznej filozofii choreografa Mehmeta Balkana, skomponował Can Atilla.

Filozofia XIII-wiecznego tureckiego poety, Mevlana Calaleddina Rumiego budująca swe zasady na na miłości do drugiego człowieka ponad wszelkimi podziałami, przyciąga uwagę coraz większej liczby osób z całego świata.

Źródła: sabah.com.tr  hurriyetdailynews.com  dobgm.gov.tr

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE