Home / Społeczeństwo / Can Bonomo zaprezentuje Turcję na Eurowizji 2012

Can Bonomo zaprezentuje Turcję na Eurowizji 2012

Can Bonomo z angielską wersją piosenki „Sen de Beni sev”, czyli „Love me back”  będzie reprezentować Turcję w drugim półfinale 57. Konkursu Eurowizji 2012 w stolicy Azerbejdżanu Baku.

Bonomo pochodzi z Izmiru, już w wieku 8 lat zaczął grać na gitarze. Swoją karierę muzyczno-aktorską rozpoczął w Stambule. Ukończył studia na Wydziale Telewizji i Filmu Uniwersytetu Bilgi. Podczas studiów zadebiutował sześcioma krótkimi filmami amatorskimi, m.in. Hoppala. W między czasie prowadził programy radiowe stacji Number One FM, Radio Klas i N101 oraz zapowiadał utwory muzyczne na kanale MTV. Ponadto występował w reklamach telewizyjnych, grał i śpiewał na wielu koncertach uniwersyteckich. W 2011 roku podjął współpracę z producentem muzycznym Can Saban.

W wywiadzie dla gazety Hürriyet piosenkarz wyjaśnił, że wielu fanów traktuje jego nazwisko jako przydomek muzyczny, tymczasem Bonomo to jego prawdziwe nazwisko, z hebrajskiego znaczy „dobry człowiek”. Jego pierwszy album muzyczny nosi nazwę Meczup, co znaczy „szaleniec”.

Bonomo otrzymał nagrodę Złotego Motyla 2011 w kategorii za najlepszy debiut solistyczny.

Podczas wywiadu z Ece Üner na kanale Habertürk, na spekulacje i komentarze tureckich słuchaczy związane z jego żydowskim pochodzeniem, Bonomo jednoznacznie odpowiedział:

– […] Jestem Turkiem, tureckim wykonawcą muzycznym, mój ojciec, dziadek, pradziadek wszyscy jesteśmy Turkami […] 540 lat temu moi pradziadkowie emigrowali z Hiszpanii do Turcji, moje żydowskie pochodzenie, moja wiara nie mają nic wspólnego z konkursem piosenki Eurowizji […] ani z Izraelem. Muzyki nie można postrzegać w kategoriach języka, religii […] w Turcji mieszka 36 różnych etnicznie grup ludności. Podczas tegorocznego konkursu Eurowizji będę reprezentować Turcję […]

 

Tekst i zdjęcie: aa.com.tr, hurriyet.com, haberturk.com, tłum. i red. Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE