Home / Bałkany / BiH / CEFTA Week w Sarajewie
cefta - wikimedia.org

CEFTA Week w Sarajewie

18 listopada br. w Sarajewie rozpoczął się CEFTA Week. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach działań związanych z tegoroczną prezydencją BiH w CEFTA przez Ministerstwo Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych BiH we współpracy z Projektem wsparcia polityki handlowej i budowania potencjału w BiH (finansowanym ze środków UE). CEFTA Week otworzyła sesja plenarna, w której wzięli udział m. in. Wiceminister Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych BiH, Ermina Salkičević-Dizdarević, szef Delegacji UE i Specjalny Przedstawiciel UE w BiH, Peter Sørensen oraz Sekretarz Generalny Rady Współpracy Regionalnej, Goran Svilović. W ramach CEFTA week w siedzibie Izby Handlu Zagranicznego BiH w dniach 18-19 listopada odbywało się Forum Izb Gospodarczych krajów członkowskich CEFTA.

W trakcie CEFTA Week przedstawiciele struktur CEFTA, organizacji międzynarodowych, społeczności akademickiej oraz izb gospodarczych z krajów członkowskich omawiali funkcjonowanie tego porozumienia, a sugestie i wnioski zostaną przedstawione na posiedzeniu Komitetu Współpracy CEFTA, które odbędzie się 20 listopada br. w Sarajewie z udziałem ministrów z państw członkowskich.

Przewodniczący Izby Handlu Zagranicznego BiH, Ahmed Egrlić, otwierając CEFTA Week podkreślił, że podczas tego wydarzenia przedstawiciele krajów członkowskich będą omawiać na szczeblu eksperckim m. in. bariery handlowe, bariery pozataryfowe czy handel usługami. Dodał także, że celem jest lepsza ochrona interesów państw członkowskich CEFTA i wprowadzanie łatwiejszego przepływu towarów na rynkach krajów CEFTA. Egrlić nawiązał również do problemów spowodowanych wejściem Chorwacji do UE i zaznaczył, że Chorwacja opuściła CEFTA i nie może naruszać standardów tego porozumienia.

Przedstawiciel izb gospodarczych z Serbii, Zoran Bojović, powiedział, że zadaniem uczestników CEFTA Week jest przedyskutowanie wszystkich kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz określenie obszaru, na którym będzie dalej wzmacniana współpraca. Szczególnie ważne jest występowanie razem państw członkowskich CEFTA na rynkach trzecich i wspólna koordynacja podejmowanych działań. Wg niego, wszystkie kraje członkowskie CEFTA są chętne do współpracy i spotkanie to jest sygnałem, że kierunek, w którym podąża współpraca jest uważamy za perspektywiczny.

Obecnie członkami CEFTA (Środkowoeuropejskie Porozumienie o Wolnym Handlu) są Albania, BiH, Czarnogóra, Macedonia, Mołdawia, Serbia i Kosowo. Przed wejściem do UE krajami członkowskimi były także Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

Źródło: seebiz.net klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE