Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Centralny Bank Czarnogóry przeprowadza testy stresowe banków komercyjnych

Centralny Bank Czarnogóry przeprowadza testy stresowe banków komercyjnych

Po ostatnich badaniach nie stwierdzono potrzeby dokapitalizowania któregokolwiek z banków. CBCG dementuje wiadomości podane przez portal Vijesti, jakoby 3 z 11 komercyjnych banków (Crnogorska komercijalna banka, NLB Montenegrobanka i Prva banka) potrzebowały zwiększenia kapitału. Proces ten ma być bowiem rezultatem specjalistycznych rozmów z przedstawicielami banku, a nie jednorazowego testu skrajnych warunków.

Przeprowadzanie testów badających skrajne warunki działalności należy do zwykłych zadań kontrolnych Banku Centralnego. Pozwala to na szybkie stwierdzenie podatności banku na ewentualne wstrząsy gospodarcze oraz na ustalenie prognozowanego zapotrzebowania na dodatkowy kapitał.

Testy, które stanowią jedno z narzędzi nadzoru, nie są publikowane przez Bank Centralny do ogólnej wiadomości. Służą jedynie jako strategia badawcza wobec poszczególnych banków.

 

Źródła: cb-mn.org, pobjeda.me, pgportal.me, portalanalitika.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE