Home / Bałkany / BiH / BiH: Centrotrans osiągnął 572 tys. KM zysku

BiH: Centrotrans osiągnął 572 tys. KM zysku

Centrotrans Eurolines zakończył rok 2011 osiągając zysk w wysokości 572.000 KM (ok. 1,3 mln PLN), mimo skutków światowego kryzysu ekonomicznego, problemów z nieuczciwą konkurencją i wzrostu kosztów paliwa.

Centrotrans osiągnął wyższy o 7% przychód niż w 2010 roku. Jednakże wydatki, z powodu podwyżki cen paliwa, wzrosły o ok. 5%. Całkowite obroty wyniosły ok. 45,8 mln KM (ok. 105 mln PLN). Z turystyki, dzięki zniesieniu wiz Schengen, przychody wyniosły 14 mln KM (ok. 32 mln PLN). Dyrektor Centrotransu, Safudin Čengić, ogłosił, że w 2011 r. z firmą podróżowało 5.214.732 pasażerów, czyli o około 2 000 więcej w stosunku do 2010 roku. Ponownie podkreślił również problem nieuczciwej konkurencji i władzy oraz specjalnych organów, które nie robią nic, żeby sytuacja uległa poprawie.

Ubiegły rok dla Centrotransu minął pod znakiem nowych inwestycji, które łącznie wyniosły 5 mln KM (ok. 11,4 mln PLN). Zainwestowano przede wszystkim w nowe autobusy, infrastrukturę oraz nowe urządzenia. W związku z planami ekspansji na całym obszarze BiH, Centrotrans kupił również PKS w Tesanj i zainwestował w Olovo.

Dyrektor firmy powiedział jednak, że w tym toku nie planuje budowy dworca autobusowego w Sarajewie. Projekt został przesunięty o dwa lata.

Firma zatrudnia obecnie 483 pracowników, pensje są wyższe niż w 2010 r. i wypłacane regularnie. Spółka planuje w tym roku kontynuować swoje plany inwestycyjne. Ma zamiar zakupić trzy nowe pojazdy Neoplan na trasy międzynarodowe oraz jeden autobus Ayats. Ponadto w planach jest również kupno używanych autobusów podmiejskich oraz mikrobusów.

Tekst: indikator.ba, tłum. i red. Alicja Samolewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE