Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Centrum Aten: krajobraz po katastrofie

Centrum Aten: krajobraz po katastrofie

Spłonęły historyczne budowle, sklepy i banki. Odnotowano podpalenia w przynajmniej 45 budynkach i sklepach w Atenach podczas niedzielnych zajść, a inne miejsca ucierpiały wskutek zniszczeń i rozbojów.

Oddziały policyjne użyły środków łzawiących, a w wielu przypadkach przybyły wozy strażackie, żeby dotrzeć do miejsc pożarów. Jednocześnie uwolniono ludzi, którzy znajdowali się wewnątrz budynków, w których doszło do podpaleń.

Do tej pory, w związku z niedzielnymi poważnymi zdarzeniami w centrum Aten schwytano 74 osoby, poza tym przyprowadzono łącznie 92 podejrzanych, którzy przesłuchiwani są na policji. Liczba rannych funkcjonariuszy wynosi 106, ogłosiła policja.

Obecnie trwa obliczanie strat, które są bardzo znaczące. Zgodnie z pierwszym oszacowaniem, liczba budynków i sklepów, które doznały szkód, czy to materialnych, czy to wskutek rabunku, przekracza 150. Uważa się jednak, że ostateczny wynik będzie jeszcze większy.

Od godziny 6 rano 55 strażaków z 21 wozami trwa w stanie gotowości w samym centrum Aten, a przez całą noc 220 strażaków z 80 wozami dokładało starań- w większości przypadków z pomocą policji, która oddalała demonstrantów – żeby ugasić pożary w siedzibach banków, biurach, sklepach, budynkach mieszkalnych i miejscach publicznych zgromadzeń, które stanęły w ogniu.

 

Źródło: kathimerini.gr, tłum. i red. Rita Winiarska

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE