Home / Bałkany / Chorwacja / Ceny w Chorwacji niższe niż w krajach UE

Ceny w Chorwacji niższe niż w krajach UE

Według badań Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) ceny produktów oraz usług w Chorwacji stanowiły w 2011 roku około 74% uśrednionych cen za te same artykuły w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Do przygotowania zestawienia Eurostat wykorzystał całkowite wydatki gospodarstw domowych na produkty codziennego użytku, usługi oraz czynsz i koszty wynajmu przestrzeni mieszkaniowej. Ceny artykułów spożywczych oraz napojów bezalkoholowych w Chorwacji stanowiły 92% średniej europejskiej, podczas gdy w najdroższym kraju (Danii) wskaźnik ten wynosił aż 136%, natomiast w Bułgarii tylko 67%. Ceny napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych na rynku chorwackim w porównaniu do pozostałych krajów europejskich również były niższe, stanowiąc 80% średniej europejskiej.

Najmniejsze różnice odnotowano w cenach odzieży oraz obuwia, które w Chorwacji wyniosły 96% średnich cen w pozostałych państwach UE. Podobna różnica dotyczyła także cen środków transportu tj. samochodów, motocykli i rowerów, jak również cen w kawiarniach, restauracjach oraz hotelach. Jedynymi produktami, których cena w Chorwacji była nieznacznie wyższa od średniej europejskiej były natomiast wszelkie sprzęty elektroniczne. Ich ceny w 2011 roku wyniosły 105% uśrednionych cen w pozostałych państwach UE.

Pomimo korzystnej dla klientów sytuacji na rynku chorwackim, średnie ceny w państwach sąsiednich były jeszcze niższe. W Macedonii stanowiły one 45% średniej europejskiej, w Albanii – 51%, w Bośni i Hercegowinie oraz Serbii – 57%, natomiast w Czarnogórze – 59%.

 

Źródło: seebiz.eu

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE