Home / Kultura / „Cesarskie podarunki” dla Tity do obejrzenia w Belgradzie
58269232051e647f70494d935121950_orig - b92.net

„Cesarskie podarunki” dla Tity do obejrzenia w Belgradzie

We wtorek (21 lipca), w belgradzkim Muzeum Historii Jugosławii, otwarta została wystawa prezentów, które prezydent Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii Josip Broz Tito otrzymał podczas spotkań z członkami rodzin dygnitarzy z 18 państw Europy, Azji oraz Afryki.

Na wystawie będzie można zobaczyć 50 eksponatów – niektóre pochodzące jeszcze z VII wieku, jak i te bardziej współczesne – z pierwszej połowy XX w. Są to to m.in. przedmioty codziennego użytku, ozdoby, biżuteria czy odznaczenia wykonane z metali szlachetnych, drogocennych kamieni czy najdelikatniejszej porcelany. Pierwszym prezentem, który otrzymał Tito w 1954 r., był hełm, podarowany przez greckiego króla Pawła I, będący jednocześnie najbardziej „wiekowym” podarunek, który można obejrzeć na wystawie. Ostatnim prezent pochodzi z 1979 r. i jest nim, wręczona przez szejka Kuwejtu, srebrna makieta żaglowca – symbol tego kraju. Wśród podarunków znajdują się m.in.: głowa Buddy, model cesarskiej karocy z Kambodży czy złote pudełko z brylantami.

- Obcując z przedmiotami, dokumentami i fotografiami, zwiedzający będą mogli zapoznać się z regułami oraz zwyczajami, które obowiązują podczas wymiany prezentów między mężami stanu, co wystawie nadaje szczególnie interesującego charakteru. Między obdarowującymi byli: brytyjska królowa Elżbieta II, irański szach Reza Pahlavi, grecki król Paweł, kambodżański książę Sihanuk czy etiopski cesarz Haile Selassie – powiedział Momo Cvijović, jeden z kustoszy .

Podczas swoich rządów Tito spotkał się z około 350 przedstawicielami krajów i rządów, odbył 169 oficjalnych wizyt do 73 państw i obdarowany został ogromną liczbę prezentów, które są dzisiaj przechowywane w Muzeum Historii Jugosławii.

Wystawę „Cesarskie podarunki” („Carski darovi”) można oglądać do 25 sierpnia codziennie (oprócz poniedziałków) w godzinach 10:00 – 20:00, jednakże już planowana jest jej przedłużenie, aby zwiedzającym udostępnić także inne przedmioty będące w zbiorach muzeum.

Strona internetowa Muzeum Historii Jugosławii: www.mij.rs

Źródło: akter.co.rsbeta.rs,  slobodnaeuropa.org

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE