Home / Bałkany / Albania / ČEZ wszczyna procedurę arbitrażową przeciw Albanii

ČEZ wszczyna procedurę arbitrażową przeciw Albanii

Czeska grupa energetyczna ČEZ do niedawna kontrolująca dystrybucję w prądu w Albanii poprzez spółkę-córkę CEZ Shpërndarje, rozpoczęła procedurę arbitrażową w sprawie sporu z albańskim rządem,  informuje Gazeta Shqip powołując się na serwis Reuters. Miesiąc temu Urząd Regulacji Energetyki Albanii (Enti Rregullator i Energjisë, ERE) pozbawił CEZ Shpërndarje licencji z powodu zaniedbań i niewywiązania się z zobowiązań prywatyzacyjnych.

– ČEZ oficjalnie poinformował rząd Albanii o zamiarach rozpoczęcia procedury arbitrażu międzynarodowego – powiedział rzecznik ČEZ nie podając jednak dokładniejszych informacji o miejscu czy wysokości roszczeń.

„ČEZ dochodzi swoich praw do odszkodowania na podstawie umowy między Republiką Czeską i Republiką Albanii o wzajemnym wsparciu i ochronie inwestycji, oraz Traktatu Energetycznego, które reguluje współpracę międzynarodową w sektorze energii,” napisała spółka w oświadczeniu.

ČEZ szacuje straty z powodu wyjścia z Albanii na EUR 200 mln. Jednocześnie Albania ocenia, że niewywiązywanie się z obowiązku importu energii i brak inwestycji przez CEZ Shpërndarje przyniosła państwu straty w wysokości USD 1 mld.

 

Źródło: Gazeta Shqip 1 i 2

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE