Home / Bałkany / Charter97: Słoweńska spółka współpracuje z rodzinnym biznesem Łukaszenki?
Riko

Charter97: Słoweńska spółka współpracuje z rodzinnym biznesem Łukaszenki?

Dlaczego słoweńska firma Riko Group w warunkach kryzysu finansowego i sankcji ekonomicznych budowała luksusowy hotel Kempiński w stolicy Białorusi?

15 lipca 2010 roku państwowe strony belta.by i ctv.by poinformowały o spotkaniu dyrektora generalnego firmy budowlanej Riko Group Janeza Škrabca z prezydentem Republiki Białorusi Ąleksandrem Łukaszenko. Oczywiście oba portale przekazały hiperoptymistyczne i propagandowe wieści: Filia firmy Riko już od 2000 roku jest otwarta na Białorusi, spółka ta nazwana jest „od dawna znanym i niezawodnym partnerem” w dziedzinie obróbki drewna oraz inżynierii. Jest możliwość współpracy na korzystnych dla obu stron warunkach (o jakich warunkach mowa, nie dowiadujemy się z artykułu – przyp. red.). Natomiast wiemy, że Riko Grup wygrała przetarg dla realizacji przyszłych projektów w zakresie energetyki, ekologii i infrastruktury. 

Po jakimś czasie, w lutym 2012 roku, na portalach internetowych (zarówno w Słowenii, jaki na Białorusi) znów pojawiły się informacje o słoweńskiej firmie. Tym razem portal informacyjny news.tut.by, powołując się na oficjalną stronę Riko, w artykułach z 22 i 23 lutego, zawiadamia czytelników o tym, że spółka wystąpi jako generalny wykonawca hotelowego kompleksu Kempiński w Mińsku. W skład kompleksu wchodzi hotel pięciogwiazdkowy Kempiński, budynek administracyjny, budynek mieszkaniowy na 81 pomieszczeń i parking. Koszty budowy hotelu wynosi 57 mln euro, koszt całego kompleksu – ponad 100 mln euro. Inwestorem tego projektu będzie białoruska spółka, Elite Estrate, spółka – córka firmy Trajpł.Jej właścicielem jest białoruski oligarcha i biznesmen, Juryj Czyż. Według umowy inwestor zapewnia część kosztów z własnych środków, z kolei drugą część stanowią kredyty udzielane przez konsorcjum banków międzynarodowych. Bardzo ogólnikowe informacje, na pierwszy rzut oka nic niezwykłego, oprócz tego, że specjalizująca się w inżynierii i energetyce firma wpakowała się w projekty deweloperskie na terytorium ostatniej dyktatury Europy.

Diabeł tkwi w szczegółach. Już następnego dnia, 24 lutego, opozycyjna strona charter97.org opublikowała wiadomość, w której został opisany prawdopodobny schemat współpracy Riko z Czyżem. Przypomnieć trzeba kilka momentów. Po pierwsze, firma nie wyłożyła na budowę ani euro, większość kosztów pokrył inwestor, czyli Juryj Czyż; część pieniędzy to kredyty słoweńskich i zagranicznych banków. Po drugie: Juryj Czyż jest właścicielem sieci hoteli na Białorusi i zaufanym biznesmenem, prawą ręką prezydenta Łukaszenki. Po trzecie: Lublana na posiedzeniu Rady Ministrów Unii Europejskiej nie zaakceptowała nałożenia sankcji na Juryja Czyża (a dokładniej na współpracującą z Riko spółkę Elite Estate) w zamian za określoną sumę pieniędzy. Ponadto, za te pieniądze firma wprowadza na Białoruś schowane w Europie pieniądze oligarchy Czyża. Teoretycznie więc słoweńska firma, wobec której nie stosuje się żadnych sankcji, realizuje projekt budowlany. De facto, hotel buduje Elit Estate, wkładając w ten projekt 50 mln euro swoich, inaczej rodzinnych, osobistych pieniędzy Łukaszenki.

Użyłam słowa teoretycznie, ponieważ jest to tylko przypuszczenie. Ale ta teza jest całkiem możliwa, gdyż Riko Group podpisała umowę z Elite Estate w tym samym czasie, kiedy rosyjska firma gazowa ITERA nagle zawiesiła budowę centrum biznesowego Minsk-City z powodu nieopłacalności. Słoweńska spółka kontynuowała budowę hotelu w warunkach coraz bardziej pogłębiającego się kryzysu na Białorusi, kiedy nawet jeden z najbardziej ekskluzywnych inwestorów – Państwowy Fundusz Rezerwowy Sułtanatu Oman – w ślad za Rosją również zawiesił swoją działalność na terytorium Republiki Białorusi. 

Pod koniec listopada Miński Miejski Komitet Wykonawczy opublikował listę istniejących i budujących się hoteli i hosteli, które będą przyjmować gości podczas mistrzostw świat w hokeju na lodzie w maju 2014 roku. Hotelu Kempiński na tej liście nie było. Zgodnie z warunkami budowania wielofunkcyjnego kompleksu Kempiński, budynek hotelu powinien zostać oddany do eksploatacji do dnia 31 grudnia 2013 roku. W tym momencie hotel nawet nie jest całkowicie zbudowany – pisze niezależny portal charter97.org.

Żródła:

http://www.belta.by/ru/

http://www.ctv.by/

http://news.tut.by/economics/

http://charter97.org/ru

http://naviny.by/rubrics/economic/

About Nadzieja Znak

Studentka roku filologii polskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na studiach magisterskich w teorii i praktyce poznaje piękno Półwyspu Bałkańskiego. Zakochana w bałkańskich górach. Interesuje się astronomią, od niedawna również polityką państw kontynentu europejskiego.
KOMENTARZE