Home / Baklava / Charyzmatyczny Miro
miro

Charyzmatyczny Miro

Pewnie niektórzy z nas zdążyli się już przekonać, że na nieboskłonie bułgarskiego show-biznesu mrugają dziesiątki gwiazd. Zdecydowanie jedną z jaśniej świecących jest bohater niniejszego tekstu. Bułgarski książę disco (a może i król, bo z nim to nigdy nie wiadomo, jeśli chodzi o gender) w tak zwanym biznesie rozrywkowym osiągnął już wszystko. Obecnie – jak każdy obrotny muzyk, który woli nabijać kiesę na nic-nie-robieniu – zasiada w jury bułgarskiej wersji programu z serii The Voice. Czy już wiadomo o kim mowa?

Miroslaw Dinow Kostadinow urodził się 10 marca 1976 roku w mieście Dobricz. Już szczenięce lata, spędzone w rodzinnym mieście, nie pozostawiły złudzeń, że mały Miroslaw jest niezwykle muzykalnym dzieckiem. Jako mały chłopiec, a później również nastolatek, zdobywał liczne nagrody na festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Wielki przełom w życiu młodego muzykanta nastąpił w 1999 roku, kiedy wraz z Galiną Kurdową stworzył niezapomniany muzyczny tandem pod szyldem KariZma. Wtedy właśnie narodził się Miro, jakiego dziś znamy.

Para poznała się w klubie muzycznym Opera, gdzie tworzyli duet, śpiewając do kebabcze. Szybko zorientowali się, że razem są wspaniali i postanowili udostępnić swój talent szerszej publiczności. Tak powstała KariZma. Debiutancki singiel, Riskuwam da te imam, okazał się ogromnym hitem, docenionym zarówno przez słuchaczy, jak i jury różnorakich festiwali (piosenka była nominowana do szesnastu kategorii w czterech różnych konkursach). W latach 2000-2005 grupa dozowała swoją obecność w eterze, skupiając się głównie na produkowaniu singli. W tym czasie współpracowali również z innymi wykonawcami, pisząc dla nich teksty i komponując. Długo wyczekiwany album ukazał się w 2006 roku. Eklisiast składa się z dwóch części – płyty CD i DVD, każda z nich zawiera 18 wcześniej niepublikowanych utworów. Ciekawostką tutaj może być kwestia poprawności językowej w nazwie płyty. Otóż Bułgarska Akademia Nauk doszukała się w tytule błędu ortograficznego. Prawidłowy zapić winien brzmieć Eklesiast. Trzeba przyznać, że to trochę kłopotliwa sytuacja, ale z drugiej strony wciąż postępująca językowa demoralizacja jest problemem ogólnoludzkim. Czyż mało jest na świecie osób ozdobionych tatuażami, grzmiącymi z umięśnionych przedramion momento mori czy innym no regert? Mając wybór, lepiej mylić się na okładkach płyt. Zespół, pomimo dużej popularności, poprzestał na wydaniu jednej płyty (przynajmniej jak dotąd).

Po przerwaniu współpracy z Kurdową, Miro nawiązał romans ze szklanym ekranem. Wziął udział w swym pierwszym programie telewizyjnym, Pej s men, gdzie jako uczestnik występował wspólnie z 11-letnią wówczas Diwną Stanczewą. Nastolatka podobno na pewnym etapie programu nie była zadowolona z umiejętności wokalnych oraz proweniencji swego kolegi; razem z rodzicami zażądali zmiany partnera. Spór jednak ucichł, a Diwna i Miro wygrali program. Przy okazji narodziła się nowa gwiazda – Diwna, która jest obecnie najbogatszą nastolatką w Bułgarii, i to głównie dzięki płycie z 2011 roku, wyprodukowanej we współpracy z Miro.W 2008 roku w mediach pojawił się singiel Gubia kontrol, promujący pierwszy solowy album Miro – Omirotworen. Piosenka okazała się wielkim hitem już zaledwie parę godzin po zaistnieniu w mediach. Piosenkarz po raz kolejny został obsypany nagrodami i doczekał się uwielbienia tłumów. Są więc dwie płyty długogrające oraz pełno nagradzanych i popularnych singli.

Autorytet, jaki zdobył w świecie muzyki i show biznesu, spowodował, że zaproponowano mu udział w jury programu Glasat na Balgaria, gdzie z powodzeniem ocenia i trenuje młode talenty od 2011 roku. Wspomniane niesnaski między nim a Diwną, to nie jedyny przykład jego konfliktu z osobami biorącymi udział w talent show. Swego czasu popadł w niełaskę młodej uczestniczki bułgarskiego Idola, Rut Kolewej, którą rozsierdził wywiad udzielony dla portalu music space. Miro dał w nim do zrozumienia, że nie interesują go losy innych ludzi i najważniejsze jest dla niego własne dobre samopoczucie. Rut, w odpowiedzi na taka postawę, stwierdziła, że autor jest śmieciem i poradziła mu, co może robić z męskimi członkami (…ssać).

W parze z popularnością niemal zawsze idą plotki i spekulacje. Najczęściej chodzi oczywiście o tajemnice alkowy. W przypadku Miro są to również głosy mówiące o jego homoseksualizmie. W ostatnim czasie szczególnie szeroko omawia się jego ciągoty w świetle konfliktu ze swym podopiecznym – Krisko. Podobno w bułgarskim środowisku muzycznym, tajemnicą poliszynela jest, że młody raper o nieokreślonej seksualności był w przeszłości kimś więcej dla Miro, niż tylko utalentowanym chłopakiem, któremu ten pomógł się wypromować. Plotka głosi, że po tym rozczarowaniu znalazł pocieszenie w ramionach pewnego krupiera pracującego w kasynie w mieście stołecznym – Sofii. Inne z kolei plotkarskie źródła, w połowie zeszłego roku, łączyły go z Anelią, z którą uskutecznił duet w piosence Zawinagi.

Mimo wszystko, plotki o życiu prywatnym wokalisty opierają się, jak to zwykle była, na domysłach, spekulacjach, które przeciekają do mediów na zasadzie głuchego telefonu. Sam zainteresowany raczej nie komentuje swoich prywatnych spraw.

http://arhivlafbg.worldpress.com/2008/04/02/дивна-от-пей-с-мен-отказва-да-пее-с-миро/

http://www.dnes.bg/muzika/2006/05/10/noviiat-album-na-karizma-trygva-s-pravopisna-greshka-v-zaglavieto.22598

http://www.slava.bg/news/57647.html

http://www.slava.bg/news/57663.html

http://www.blitz.bg/news/article/104656

http://www.kliuki.net/vij-kak-aneliya-se-zabavlyava-s-miro-neudobni-snimki/

About Barbara Występek

Absolwentka UŚ, bułgarystka literaturoznawca, zakochana w bułgarskiej popkulturze. Uwielbia kryminały, popołudniowe drzemki i niskobudżetowe podróże.
KOMENTARZE