Home / Bałkany / Bułgaria / Chcesz zatrudnić Bułgarów i Rumunów? Zapłacisz więcej

Chcesz zatrudnić Bułgarów i Rumunów? Zapłacisz więcej

Według analiz Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) koszty pracy IV kw. 2011 roku wzrosły w Bułgarii o 12,6%, zaś w Rumunii o 8,6%. To najwięcej spośród wszystkich 27 krajów tworzących Unię Europejską. Dla porównania w Polsce całkowite koszty zatrudnienia w IV kw. 2011 roku w wzrosły o 3,9%, a w kwartale poprzedzającym 5,4%. Uwzględniając podział na branże najwyższy wzrost odnotowano w przemyśle, budownictwie, a następnie usługach.

Pomimo tego, Bułgaria i Rumunia pozostają krajami, w których wydatki poniesione na zatrudnienie pozostają najniższe w całej Unii, co czyni je atrakcyjnymi dla potencjalnych zagranicznych inwestorów. Kolejne państwa w rankingu to Litwa, Łotwa i Polska.

Według Eurostatu w całej Unii w 2011 roku koszty ponoszone na siłę roboczą wzrosły średnio o 2,7%.

Koszty pracy obejmują wszystkie wydatki pracodawców poniesione na pracowników – oprócz wynagrodzenia także podatki, składki odprowadzane na ubezpieczenia społeczne i do budżetu państwa.

Wśród krajów, których danymi dysponował Eurostat, spadek kosztów zatrudnienia w IV kw. odnotowały walczące z kryzysem Irlandia i Portugalia (po 1,7%) oraz Słowenia.

Źródło: adevarul.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE