Home / Gospodarka / Handel / Chińczycy przyjeżdżają do Chorwacji. Chcą kupić Badel i promować akupunkturę.

Chińczycy przyjeżdżają do Chorwacji. Chcą kupić Badel i promować akupunkturę.

W ostatnim czasie współpraca gospodarcza Chin i Chorwacji znacznie wzrosła. Na początku marca nad Adriatyk przybędą chińscy biznesmeni wraz z chorwackim ambasadorem w Chinach, Ante Simoniciem.

W połowie stycznia przedstawiciele firmy Badel 1862 i  Tadee Holding Group Co. Ltd. podpisali umowę typu joint venture prowadzącą do powstania w Chinach wspólnej spółki Badel 1862 & Tadee Joint Venture Company LLC. Badel eksportuje do Chin czerwone wino i likiery. Z kolei Tadee Holding Group zajmująca się rynkiem naftowym, nieruchomościami i handlem międzynarodowym pragnie inwestować w chorwackie lotniska, turystykę i pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł.

Ambasador Simonić podkreślał wagę współpracy z Chinami, jako państwem, które ma 1,3 mld mieszkańców i duży potencjał gospodarczy, a ponadto wykazuje zainteresowanie inwestowaniem w Chorwacji. Grupa Guannan jest zainteresowana zakupem firmy Dalmacijavina i inwestowaniem w porty, a państwowa China Merchant Holding International wyraziła swoje zainteresowanie portem w Rijece.

W chwili wartość Chorwackiego eksportu do Chin wynosi 60 mln USD, co stanowi jedynie 4% chińskiego eksportu do Chorwacji.

W skład chińskiej delegacji która odwiedzi Rijekę i Opatiję wchodzić będą także przedstawiciele chińskiej medycyny tradycyjnej, którzy pragną rozmawiać o możliwościach jakie daje ten rodzaj medycyny.

Rosnące zainteresowanie współpracą z Chinami sprawiło, że wiele miast nawiązało bądź przygotowuje się do nawiązania partnerstwa z chińskimi miastami, a w maju br. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Zagrzebiu otwarty zostanie Instytut Konfucjusza, mający na celu promowanie chińskiej kultury i języka.

Źródło: vecernji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE