Home / Gospodarka / Energetyka / Chiński BYD rozpocznie produkcję pojazdów elektrycznych w Bułgarii

Chiński BYD rozpocznie produkcję pojazdów elektrycznych w Bułgarii

Chiński producent samochodów elektrycznych, baterii i oświetlenia LED, BYD (Build Your Dreams) podpisał umowę z Bulmineral w sprawie budowy fabryki na terenie Bułgarii. Nowy zakład produkcyjny w miejscowości Breznik w południowo-wschodniej części kraju ma być przeznaczony do montażu elektrycznych autobusów i samochodów. Informację przekazała w środę agencja Xinhua.

– Wspólne przedsięwzięcie,  o kapitale podzielonym między chiński koncern BYD i bułgarską grupę sektora energetycznego, będzie produkował od 40-stu do 60-ciu elektrycznych autobusów dziennie – ogłosił dyrektor wykonawczy Bulmineral, Alexander Usachev.

Dokładne dane na temat nowego zakładu produkcyjnego będą znane w ciągu najbliższych 3-ech miesięcy. Wartość inwestycji nie została jeszcze oficjalnie określona. W ramach projektu zostaną zainwestowane 135 mln EUR, podaje dziennik Press. Powstanie 150 nowych miejsc pracy.

Koncern BYD jest notowany na giełdzie w Hongkongu, 10% jej udziałów należy do amerykańskiego miliardera, Warrena Buffetta. BYD to niewątpliwie najpoważniejszy gracz na rynku motoryzacyjnym, który ma silną pozycję we własnym kraju i chce inwestować w Bułgarii. Jak przyznał dyrektor generalny działu eksportu w BYD, Ho Isbrand, jest to bardzo ważny krok dla firmy, która dąży do rozwijania współpracy z partnerami w Europie.

Źródło: novinite.com, dnevnik.bg, inews.bg, investor.bg,

About Anna Teklińska

KOMENTARZE