Home / Bałkany / Bułgaria / Chińskie autokary made in Bulgaria

Chińskie autokary made in Bulgaria

 

Wizyta ministra gospodarki, energetyki i turystyki Deliana Dobrewa w Chinach, udział w forum biznesowym oraz spotkanie z tamtejszym producentem autobusów przyniosły pierwsze oznaki pozytywnych następstw. Chiński Yutong Bus jest zainteresowany produkcją autokarów w Bułgarii przy współpracy z bułgarską firmą Litex Motors, pośredniczącą w sprzedaży chińskich aut marki Great Wall.

Youtong Bus jest jednym z najważniejszych chińskich producentów autobusów – ma 25% udział w ich krajowej produkcji, a także 15% w eksporcie do krajów azjatyckich. W ubiegłym roku wyeksportował ponad 46 tys. autobusów, w obecnym – 52 tys.

Minister Dobrew zapewniał, że Bułgaria, ze względu na wieloletnie doświadczenie, jest najlepszym miejscem do produkcji autokarów w całej Europie. Nie mógł pominąć również kwestii ekonomicznych:

– To jeden z 6 krajów UE, który w trakcie kryzysu odnotował wzrost gospodarczy – zachęcał dziś w wywiadzie dla chińskiego radia „Pekin”.

Dobrew zachwalał również współpracę z chińskim producentem samochodów:
– Dzięki inwestycji Great Wall mamy w Bułgarii doskonale prosperującą fabrykę, która wypuszcza auta nie tylko na rynek całego Półwyspu Bałkańskiego ale również Europy Środkowej. To dowód dobrej współpracy biznesowej między naszymi krajami – zapewniał.

Miejsce, w którym miałby powstać zakład produkujący autokary, to prawdopodobnie okolice Płowdiwu.

Dobrew na spotkaniu z chińskim ministrem przemysłu i IT Mao Veyem zachęcał tamtejszych przedsiębiorców do inwestowania w budowę maszyn w Bożuriszte oraz w branżę elektroniczną wpowstającym dopiero Sofia Tech Park.

Źródła: economy.bg, bgonair.bg, trud.bg, cross.bg

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE