Home / Bałkany / Czarnogóra / Chiny przekazały Czarnogórze 1,3 mln euro
Chiny i Czarnogóra - portalanalitika.me

Chiny przekazały Czarnogórze 1,3 mln euro

Ramowa umowa o gospodarczo-technicznej współpracy, którą podpisali 23.01 br. w Podgoricy, wicepremier Vujica Lazović i chiński ambasador w Czarnogórze, Cui Zhiwei, przewiduje przyznanie 1,37 mln euro bezzwrotnej pomocy technicznej dla systemu celnego.
Lazović ogłosił, że umowa ramowa zapewni część brakujących środków związanych z poprzednią chińską dotacją, a które dotyczą kupna skanera dla systemu celnego. – Duży skaner dla samochodów ciężarowych i kontenerów oraz cztery małe skanery (skanujące bagaże), zostały już dostarczone, a te ostatnie przekazano do portu w Barze. Mniejsze skanery są już zainstalowane na lotnisku w Tivacie, przejściu granicznym Dobrakovo, w urzędzie celnym i terminalu portu Bar, powiedział wicepremier.
Dodał, że duży skaner szybko zostanie dostarczony do terminala celnego w Podgoricy i pod koniec stycznia powinien być oddany do eksploatacji. – Ten projekt jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania systemu celnego, ocenił Lazović. Zaznaczył również, że projekt systemu solarnego dla oświetlenia ulicznego w Cetinje i Kotorze, który jest przewidziany przez jedną z wcześniejszych umów ramowych, jest w fazie końcowej. – Sprzęt został zamówiony i spodziewamy się, że system już w nadchodzącym sezonie turystycznym będzie działał.
Zhiwei powiedział, że ma nadzieję, iż przekazane pieniądze będą służyć rozwojowi społeczeństwa i poprawie poziomu życia. – Skanery dla systemu celnego są w fazie montażu i regulacji i powinny już wkrótce zacząć działać. Chińscy producenci zakupili niezbędny sprzęt jeśli chodzi o oświetlenie uliczne w Cetinje i Kotorze – zostanie ono zainstalowane w trzecim kwartale tego roku. Zakupiono 728 lamp zwykłych i 180 lamp LED, zakończył.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE