Home / Perspektywa zachodnia / Chomsky: Atak na Charlie Hebdo przypomina bombardowanie siedziby RTS
noam chomsky

Chomsky: Atak na Charlie Hebdo przypomina bombardowanie siedziby RTS

Amerykański lingwista Noam Chomsky, komentując ostatnie światowe wydarzenia dla stacji CNN porównał atak terrorystyczny na redakcję francuskiego czasopisma „Charlie Hebdo” do bombardowania gmachu serbskiego radia i telewizji państwowej (RTS) w 1999 r.

Zauważył, że atak NATO na siedzibę RTS nie wywołał podobnych masowych protestów, ani powszechnego oburzenia społecznego na świecie.

Chomski cytuje słowa rzecznika Pentagonu, Kennetha Bacona, który mówił, że „serbska telewizja to część machiny śmierci Slodobana Miloševicia, tak jak wojsko”, co miało być „uzasadnieniem dla ataku”.

Profesor lingwistyki na Uniwersytecie w Massachusetts przypomina, że przy okazji bombardowania budynku RTS nie było protestów, ani akcji typu „Mi smo RTS” („Jesteśmy RTS” – przyp. red.), ani też debaty dotyczącej  źródeł napadów w historii i kulturze chrześcijańskiej. – Przeciwnie,  napad na dziennikarzy spotkał się z reakcją pozytywną. Wybitny amerykański dyplomata Richard Holbrooke, były wysłannik w Jugosławii, opisał napad na RTS jako bardzo ważne i pozytywne zmiany – dodaje Chomski.

Znany alterglobalista przypomniał, że za atak na RTS została ukarana tylko jedna osoba, Dragoljub Milanović, ówczesny dyrektor telewizji. Został on skazany na 10 lat więzienia, ponieważ nie dokonał ewakuacji budynku, a Międzynarodowy Trybunał w Hadze zdecydował, że napad nie był zbrodnią, mimo ofiar cywilnych.

W zamachu na serbską telewizję 24 kwietnia 1999r. zginęło 16 osób. Ataku dokonały oddziały NATO, a bombardowanie było częścią nalotów trwających 78 dni. NATO tłumaczyło swoją postawę tym, że telewizja serbska podsycała rządową propagandę nacjonalistyczną i przyczyniła się do wybuchu konfliktów na tle etnicznym na Bałkanach. Amnesty International od 2009 r. apeluje o pociągnięcie NATO do odpowiedzialności za atak na RTS i uznaję bombardowanie za „zbrodnię wojenną”.

źródła: b92.net, dnevnik.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE