Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Chorwaccy ochotnicy walczą na Ukrainie
bojowka - vecernji.hr

Chorwaccy ochotnicy walczą na Ukrainie

autorka: Irena Szymanowska

Na przełomie stycznia i lutego grupa chorwackich ochotników przyłączyła się do trwających na wschodzie Ukrainy walk. Wstąpili w szeregi ukraińskiego batalionu AZOV, który rekrutuje samych ochotników. Bojówka została utworzona w maju zeszłego roku przez uczestników rewolucji na Majdanie.

Chorwaci, wśród których większość stanowią weterani wojny domowej, uczestnicy wojskowych misji pokojowych czy też kibice piłkarscy, przyznają, że bardzo dobrze pamiętają wojnę z początków lat dziewięćdziesiątych w swojej ojczyźnie. Wtedy z pomocą przyszła im duża grupa międzynarodowego wsparcia, w której znalazło się wielu ochotników z Ukrainy. Dzisiaj w pełni rozumieją sytuację ukraińskiego narodu i chcą mu pomóc. Przyznają, że nie zostali opłaceni. Robią to z własnej woli i dla idei.

Chorwacka minister spraw zagranicznych Vesna Pusić potwierdziła, że Chorwaci walczą na Ukrainie, ale tylko w szeregach regularnej armii. Niedowierzanie i niepokój wyraziła z kolei Moskwa, która wezwała władze w Zagrzebiu, a także innych państw, których obywatele biorą udział w walkach, o zaprzestanie takich praktyk. W szczególności teraz, kiedy w zeszłym tygodniu w Mińsku osiągnięto porozumienie o normalizacji sytuacji w południowowschodniej części Ukrainy.

W odpowiedzi na wezwanie władz rosyjskich, chorwackie MSZ przyznało, że chodzi o 8 osób walczących w Mariupolu. Podkreśliło również, że żadna z instytucji państwowych nie wspiera finansowo uczestników tych walk. Ministerstwo wyraziło zaniepokojenie tą sytuacją i potwierdziło, że na bieżąco śledzi rozwój wydarzeń. Wezwało również wszystkich walczących do powrotu do kraju, co jest konieczne aby możliwe było przestrzeganie porozumienia zawartego w Mińsku 12 lutego i aby przyniosło ono widoczne rezultaty.

 źródła: vecernji.hr, jutarnji.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE