Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwaccy żołnierze opuścili Wzgórza Golan

Chorwaccy żołnierze opuścili Wzgórza Golan

syria - vecernji.hr

 

Po ponad pięciu latach chorwackiego uczestnictwa w misji obserwacyjnej ONZ na wzgórzach Golan 97 chorwackich żołnierzy wróciło do kraju. W misji wciąż uczestniczą przedstawiciele Austrii, Indii i Filipin (Japończycy wycofali się jeszcze przed Chorwatami).

Przyczyną wycofania chorwackich żołnierzy z tego terenu była wiadomość jakoby Chorwacja dostarczała broń syryjskim rebeliantom. Artykuł na ten temat ukazał się w New York Times, dlatego  mimo iż rząd Chorwacji zdementował te pogłoski,   podjęto decyzję o wycofaniu się z misji. Zdaniem rządu i Ministerstwa Obrony szeroki oddźwięk jaki ta sprawa miała w mediach sprawił, iż bliskość Syrii stała się zagrożeniem dla chorwackich żołnierzy.

Na tę decyzję wpłynęły coraz liczniejsze incydenty z udziałem syryjskich rebeliantów, jak ten z 6 marca, kiedy rebelianci uprowadzili ok. 20 Filipińczyków biorących udział w misji.

Decydując się na taki krok Chorwacja zaryzykowała spadek swojego znaczenia i reputacji w ONZ, która musiała naprędce znaleźć zastępstwo, jednak zarówno premier, jak i prezydent podkreślali, że bezpieczeństwo żołnierzy jest w tej sytuacji najważniejsze.

Źródło: vecernji.hr, vecernji.hr, vecernji.hr, hrt.hr, hrt.hr, instytutobywatelski.pl

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE