Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwaci zachwycająco uczcili 450. rocznicę narodzin Szekspira
romeo i julia - jutarnji.hr

Chorwaci zachwycająco uczcili 450. rocznicę narodzin Szekspira

Początkiem lipca tradycyjnie pierwszymi słowami Hymnu wolności Ivana Gundulicia otwarto 65. edycję Letniego Festiwalu w Dubrowniku, który potrwa jeszcze około miesiąca. Jest to najważniejsze wydarzenie kulturowe w Chorwacji i jednocześnie jeden z największych tego typu festiwali w Europie.

W ubiegły piątek [25 lipca] miała miejsce pierwsza premiera teatralna tegorocznej edycji, a był to Szekspirowski dramat Romeo i Julia w reżyserii Jagoša Markovicia, zaprezentowany w renesansowym pałacu Skočibuha. Jak podają chorwackie media, przedstawienie spotkało się z wielkim entuzjazmem publiczności, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami, a bilety na kolejne spektakle zostały wyprzedane co do jednego.

Organizatorzy, podobnie jak w ubiegłym roku, zatroszczyli się także o zagranicznych widzów, pozwalając im śledzić sztukę dzięki przygotowanym wcześniej napisom w języku angielskim, które można było otworzyć na własnych lub wypożyczonych na miejscu urządzeniach przenośnych.

Jagoš Marković przyznał, że przedstawienie było dla niego dużym wyzwaniem, ponieważ oprócz reżyserii osobiście zajmował się także wykonaniem scenografii i wyborem muzyki.

– Wydaje mi się, że Dubrownik jest najlepszym miejscem na świecie na sztukę o miłości, na Romea i Julię, ponieważ w całości składa się z piękna i miłości oraz z pewnego rodzaju metafizycznego zapomnienia. Podobnie jak pałac Skočibuha [położony niedaleko zabytkowej nekropolii – przyp. red.] który jest symbolem piękna i uśmiercania piękna, zapomnienia o nim i o wartościach, a z drugiej strony jest majestatyczny, spokojny i pozostający nadal w swoich czasach. Przypomnijmy sobie miłość, przypomnijmy sobie jakim grzechem jest nienawiść. Stańmy się lepsi i przybliżmy się dobru, które nosimy w sobie, poprzez doświadczanie tych namiętności wspólnie z bohaterami – zapowiadał premierę Marković.

Źródła: tportal.hr, jutarnji.hr

 

About Karolina Serafin

KOMENTARZE