Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 1 – 7 października 2012 r.

Chorwacja: 1 – 7 października 2012 r.

Słowenia, Serbia i Chorwacja zakładają spółkę kolejową

Lublana, Zagrzeb i Belgrad podpisały w piątek w serbskiej stolicy deklarację, na mocy której zobowiązały się do założenia spółki kolejowej, służącej zwiększeniu konkurencyjności Korytarza 10. Chorwacja w modernizację swoich linii kolejowych zamierza zainwestować ok. 300 mln EUR, w większości pochodzących z funduszy europejskich. Z kolei Serbia na modernizację infrastruktury przeznaczy 135 mln EUR z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

.

Chorwaci potrzebują buraków cukrowych

Dwa tygodnie po ogłoszeniu przez serbskiego ministra rolnictwa decyzji o wstrzymaniu eksportu m.in. uprawianych w Serbii buraków cukrowych, oczekujące na zakontraktowane dostawy tego warzywa chorwackie cukrownie znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Zakaz, uzasadniany przez serbską stronę koniecznością ochrony rodzimego rynku i tamtejszych producentów cukru może okazać się katastrofalny w skutkach dla trzech chorwackich cukrowni, którym w ciągu najbliższych 5 – 6 dni grozi utrata ponad 10 mln EUR.

.

Prywatyzacja chorwackich kolei

Poprzez zmianę sposobu zarządzania oraz funkcjonowania Chorwackich Kolei Państwowych [HŽ], Minister transportu i infrastruktury Hajdaš Dončić zapowiedział planowany proces restrukturyzacji sektora kolejowego. Podstawę przemian stanowić ma przekształcenie HŽ z dotychczas istniejącej instytucji publicznej w spółkę z udziałem kapitału prywatnego

.

Powstanie zintegrowany system gospodarowania odpadami

W wyniku wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej konieczna staje się restrukturyzacja dotychczas funkcjonującego systemu gospodarowania odpadami, który nie spełnia większości norm i wytycznych UE. Jako ostateczny termin modernizacji gospodarki odpadami Bruksela wyznaczyła początek 2018 roku. Na ten cel Chorwacja otrzyma z funduszy unijnych około 3,2 mld EUR. Dodatkowo, do 2023 roku konieczne będzie przeprowadzenie reformy gospodarki wodnej Chorwacji, na co UE przeznaczy kolejne 4,5 mld EUR.

.

Rekordowy wzrost eksportu do Rosji

Aż o 83%, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wzrósł w pierwszych 8 miesiącach b.r. eksport chorwackich towarów do Rosji – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny Chorwacji [Državni zavod za statistiku]. Z kolei z obliczeń Chorwackiej Izby Gospodarczej [Hrvatska gospodarska komora – HGK] wynika, że od stycznia do końca sierpnia 2012 r. łączna wartość eksportowanych do Rosji towarów była o około 250 mln USD wyższa od zeszłorocznej.

.

Obligacje Agrokoru warte 300 mln USD i 325 mln EUR

Obligacje wyemitowane przez największy chorwacki koncern – Agrokor, będą miały datę wykupu na 1 lutego 2020 r. Oprocentowanie obligacji wynosić będzie 9,125 % w skali roku dla obligacji w euro i 8,875% dla obligacji wyemitowanych w dolarach amerykańskich. (tportal.hr)

.

Spadek cen nieruchomości

W przeciągu ubiegłego roku ceny mieszkań w Zagrzebiu spadły od 1 % do 8,5%, w zależności od metrażu. Ceny nieruchomości spadły w całej Chorwacji przeciętnie o 2,8% w stosunku do zeszłego roku – podaje portal Centar Nekretnina. Średnia cena mieszkania w Zagrzebiu w lipcu wynosiła 1.709 EUR za m2, czyli o 4,4% mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

.

2 mln turystów na Kwarnerze

W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2012 r. chorwacki Kwarner odwiedziło ponad 2 mln turystów. Zanotowano ok. miliona noclegów, czyli o 3% więcej niż w tym samym okresie rok temu. To kolejny po Istrii i Dalmacji turystyczny region Chorwacji, który odnotowuje lepsze wyniki niż w 2011 r. (seebiz.eu)

.

Chorwacki projekt wśród finalistów światowego festiwalu architektury

Projekt biurowca chorwackiego architekta Ivana Galića znalazł się w wąskim gronie finalistów ubiegających się o prestiżową nagrodę „Best office building of the year 2012”, która przyznawana jest podczas światowego festiwalu architektury World Architecture Festival (WAF).

.

Krytyczny stan kultowych chorwackich filmów

Niedawno w chorwackich mediach pojawiła się informacja o fatalnym stanie starych chorwackich filmów analogowych, jakie przechowywane są w magazynach Chorwackiego Archiwum Filmowego. Na ulicy Savskiej 131 w Zagrzebiu dziesiątki filmów czekają na „reinkarnację”, na którą oczywiście brakuje środków.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE