Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 10 – 16 grudnia 2012 r.

Chorwacja: 10 – 16 grudnia 2012 r.

Rządowy plan zwiększenia nakładów na inwestycje w 2013 r.

Chorwacki rząd przedstawił plan inwestycyjny na rok 2013 który zakłada przeznaczenie na inwestycje 71,957 mld HRK [38,857 mld PLN], czyli o prawie 9 mld HRK [4,8 mld PLN] więcej niż w roku 2012. Zdaniem chorwackich władz takie działania mogą umożliwić osiągnięcie w nadchodzącym roku wzrostu gospodarczego – po raz pierwszy po 5 latach stagnacji gospodarczej w tym kraju.

 .

Kompromis w temacie Banku Lublańskiego?

Jak podają chorwackie media, eksperci zaproponowali model, wedle którego  Słowenia miałaby zwrócić Chorwacji dług  w wysokości  278,7 mln EUR i to w ciągu 30 lat, a Chorwacja w zamian za to odstąpiłaby od żądań wypłaty odsetek od tego długu, których wysokość sięga obecnie 421 mln EUR.

 .

Bank Światowy przedstawił projekt współpracy z Chorwacją

Współpraca Banku Światowego i Chorwacji w okresie od 2014 do 2017 roku będzie dotyczyła trzech głównych obszarów współdziałania, tj.: wsparcia zrównoważonego rozwoju makroekonomicznego, przeprowadzenia reform strukturalnych i maksymalnego wykorzystania środków płynących z członkostwa w Unii Europejskiej.

 .

Zagrzebska giełda po raz pierwszy przyznała nagrody najlepszym uczestnikom

Nagrody były przyznawane w siedmiu kategoriach. Akcjami roku ogłoszono akcje firmy Valamar (właściciel sieci hoteli), akcje o największym obrocie należą do firmy Hrvatski Telekom. Zwycięzcą w kategorii „największy wzrost cen” został Viadukt (spółka budowlana), a w kategorii „największy wzrost obrotu” – Vupik (firma spożywcza). Uczestnikiem roku ogłoszona została firma InterCapital (fundusz inwestycyjny), a nagrodę za wkład w rozwój runku kapitałowego otrzymał Erste Bank. Nagrodzony został również Drugi Program Chorwackiego Radia (HR2) – za wyjątkowy wkład w edukację w zakresie rynku kapitałowego.

 .

Towarzystwo Morskie BiH pozwie Chorwację za most na Półwyspie Pelješac

Towarzystwo Morskie BiH z siedzibą w Sarajewie ogłosiło, że wniesie międzynarodowe oskarżenie przeciwko Chorwacji, aby zapobiec budowie mostu na Półwyspie Pelješac i umożliwić BiH swobodny dostęp do otwartego morza.

 .

Chorwaci chcą kupować rodzime produkty

Aż 80% Chorwatów deklaruje, że są gotowi zapłacić więcej za dany produkt wyprodukowany w Chorwacji niż za podobny produkt z importu, tyle samo ankietowanych stwierdziło, że poleciłoby krewnym i znajomym kupowanie chorwackich produktów,  a ponad 90% uważa, że należy kupować krajowe produkty by w ten sposób wspierać rodzimą gospodarkę – wynika z badań przeprowadzonych w ramach 15 edycji promocyjno-handlowej akcji Chorwackiej Izby Gospodarczej (Hrvatska gospodarska komora – HGK) “Kupujmy chorwackie” (“Kupujmo hrvatsko”).

 .

British Airways wznawia połączenie Zagrzeb – Londyn

10.12.2012 wyleciał pierwszy od dziesięciu lat samolot linii British Airways na trasie Zagrzeb – Londyn (Heathrow). Dzięki temu odnowiono codzienne połączenie między tymi dwoma miastami.

.

Wzrost inflacji

Inflacja w listopadzie wyniosła 4,4%. Najbardziej podrożały mieszkania, woda, gaz i prąd. Energia elektryczna podrożała o 22,1% w stosunku do zeszłego roku. (dnevno.hr)

.

3988 pozwoleń na pracę dla obcokrajowców

Przedłużono pozwolenie na pracę 3 tys. Obcokrajowcom i wydano 988 nowych pozwoleń. W Chorwacji co godzinę pracę traci 25 osób, więc zwiększenie liczby pozwoleń na pracę w czasach, gdy obywatele Chorwacji nie mogą znaleźć zatrudnienia, wywołało negatywne opinie w mediach. (dnevno.hr)

.

W przyszłym roku stopa bezrobocia może wynieść 20%

Według przewidywań Narodowego Banku Chorwackiego [HNB] w 2013 r. eksport będzie większy niż import, moc nabywcza nieznacznie spadnie wraz z inflacją, ale stopa bezrobocia wynieść może nawet 20 %. (dnevno.hr)

.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE