Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 10 – 16 września 2012 r.

Chorwacja: 10 – 16 września 2012 r.

Polska spółka podpisała z Plinacro deklarację o korytarzu północ-południe

13 września podpisana została polsko-chorwacka Deklaracja o współpracy nad budową gazowego korytarza transportowego północ-południe. Prezesi zarządu firm będących państwowymi operatorami gazociągów – Plinacro i Gaz System  –  w dokumencie tym zobowiązali się do współpracy, polegającej na rozwijaniu własnych projektów budowy terminali LNG.

12 chorwackich firm na liście „CE Top 500” Deloitte

W tym roku w rankingu znalazło się 12 chorwackich firm. k co roku najwyższa pozycję wśród chorwackich spółek zajmuje INA [przemysł petrochemiczny] i Agrokor [grupa kapitałowa branży spożywczej]. Firmy, które po raz pierwszy znalazły się w rankingu to: Orbico [dystrybucja] i Atlantic grupa [produkcja żywności]. Z listy wypadły natomiast:  Vipnet, HŽ-Infrastruktura i Mercator-H.

Rząd walczy z rosnącym bezrobociem

Zmiany w prawie pracy prowadzące do uelastycznienia rynku pracy, ułatwienie młodym ludziom bez doświadczenia zawodowego w znalezieniu zatrudnienia czy dopłaty dla pracodawców decydujących się zatrudnić pracowników sezonowych na cały rok – to tylko niektóre pomysły chorwackich władz na walkę z rosnącym po sezonie turystycznym bezrobociem. końcu sierpnia liczba zarejestrowanych w Chorwacji bezrobotnych wzrosła o ponad 1% w porównaniu z danymi z lipca b.r. i wyniosła 301.583 osoby.

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

Chorwackie indeksy giełdowe w minionym tygodniu zanotowały wzrosty – CROBEX [odpowiednik WIG] o 1,88%, a CROBEX10 o 1,94%. Obroty wyniosły 41,97 mln HRK [ok. 23 mln PLN]. Jak co tydzień najczęściej handlowano akcjami Telekomunikacji Chorwackiej [HT]. Największy wzrost cen akcji należy do spółki Vupik [branża spożywcza] – o 8,2%. (seebiz.eu)

Mała liczba naukowców w Chorwacji

Agencja Andolija przeprowadziła ranking liczby naukowców, badaczy i inżynierów w stosunku do liczby mieszkańców w Europie Południowo-Wschodniej. Chorwacja zajmuje w tym rankingu odległe, 86. miejsce. Najwyżej wśród krajów byłej Jugosławii uplasowała się Bośnia i Hercegowina zajmując 48. pozycję. Wyżej od Chorwacji na liście są też: Czarnogóra (76. miejsce), Serbia (78. miejsce).

Genera Lijekovi podpisała umowę z amerykańską grupą Pfizer

Genera Lijekovi sp. z o. o. od 2009 roku członkini Genera Grupe, chorwackiej grupy kapitałowej zajmującej się ochroną zdrowia człowieka, zwierząt i środowiska, podpisała umowę o współpracy z amerykańską spółką farmaceutyczną PFIZER H.C.P. Corporation grupy Pfizer Inc. Umowa obejmuje współpracę w dziedzinie licencjonowania, zakupu i dystrybucji leków przeznaczonych na rynek chorwacki.

Chorwackie zamki potrzebują inwestorów

Chorwacja posiada blisko 7 tys. dóbr kultury, które znajdują się pod ochroną. W samej tylko okolicy Zagrzebia znajduje się aż 73 obiektów tego typu. Nawet pięćdziesiąt procent dawnych posiadłości rodów magnackich oraz umocnień wojskowych ulega zniszczeniu, dlatego też należałoby je jak najszybciej poddać konserwacji. Brakuje jednak chętnych, którzy podjęliby się takiej kosztownej inwestycji.

Fabryka pojazdów maszynowych na progu bankructwa

Wszystko wskazuje na to, że mimo wielomilionowych inwestycji, fabryka pojazdów maszynowych Gredelj zbankrutuje. Wszystkie rachunki są od 7 września zablokowane, długi firmy wynoszą nawet 515 mln HRK [ok. 270 mln PLN]. (seebiz.eu)

Samoloty wojskowe do remontu

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović ogłosił, że z powodu kryzysu gospodarczego, nie znajda się pieniądze na zakup nowych samolotów wojskowych. W zamian tego planuje się wyremontować posiadane już maszyny. Nie podano jednak daty ogłoszenia przetargu. (seebiz.eu)

Najgorsi płatnicy w Europie

W Chorwacji tylko 40% mieszkańców płaci swoje rachunki i raty kredytów  w terminie – wynika z badań EOS MATRIX – firmy, która już od 3 lat publikuje ten raport. Najlepiej w rankingu wypadli mieszkańcy Rumunii (92% z nich płaci rachunki na czas). (dnevno.hr)

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE