Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 11 – 17 czerwca 2012 r.

Chorwacja: 11 – 17 czerwca 2012 r.

17 czerwca 2012 r.

Wzmożona kontrola importowanej żywności

Ministerstwo rolnictwa opublikowało  listę artykułów spożywczych oraz produktów żywnościowych dla zwierząt, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Według nowych wytycznych ministerstwa, wszystkie artykuły znajdujące się na liście będą podlegały wzmożonym kontrolom służb celnych.

16 czerwca 2012 r.

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

od 11 do 15 czerwca na chorwackiej giełdzie obrót był skromny i wyniósł 30,8 mln HRK (ok. 16,5 mln PLN). Indeksy giełdowe zanotowały spadek – CROBEX [odpowiednik WIG] o 1%, a CROBEX 10 o 1,4%. Największy obrót akcjami należał jak co tydzień do Telekomunikacji Chorwackiej [HT] – 8,1 mln HRK. Akcje HT zanotowały także wzrost – o 1,3%. Akcjami, którymi handlowano w drugiej kolejności, były te należące do Ingry [sektor budowlany]. Jednak wycena akcji tej spółki obniżyła się o 10,3% – to najwięksyz spadek w tym tygodniu. Największy wzrost natomiast odnotował Holding Đuro Đaković [mechanika i inżynieria] – o 10,4%. (seebiz.eu)

Nowa spółka energetyczna w regionie

Przedstawiciele korporacji energetycznych z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Macedonii, Grecji, Czarnogóry, Rumunii, Słowenii, Kosowa i Turcji podpisali porozumienie, na mocy którego zostanie utworzona wspólna spółka, której zadaniem będzie zoptymalizowanie zakupu zdolności przesyłowych i obniżenie dotychczasowych kosztów transgranicznego przesyłu energii elektrycznej, co znacznie ułatwi  wymianę handlową energii elektrycznej w regionie. Nowa firma będzie nosić nazwę „Biuro ds. skoordynowanych akcji w Europie Południowo-Wschodniej” (CEE CAO).

15 czerwca 2012 r.

Wzrost inflacji

Chorwacki Urząd Statystyczny ogłosił, że w maju inflacja w Chorwacji wyniosła 3,9%. To najwyższa stopa inflacji od ponad trzech lat. W kwietniu 2009 r. inflacja również osiągnęła poziom 3,9%. (dnevno.hr)

Nowe połączenie z Polski do Chorwacji

Od 23 czerwca br. miłośnicy chorwackiego wybrzeża będą mogli polecieć polskimi liniami Eurolot z Gdańska bezpośrednio do Zadaru. To kolejne, po połączeniu z Krakowa do Dubrownika i z Warszawy do Zadaru bezpośrednie połączenie Eurolotu z Chorwacją. Oferta przygotowana przez przewoźnika ma stanowić alternatywę dla wypraw samochodowych nad Adriatyk. Uwagę podróżnych ma przyciągnąć niska cena i zdecydowanie krótszy czas podróży.

14 czerwca 2012 r.

Agencja ratingowa obniży rating kredytowy

Analitycy sugeruję, że trzy wiodące agencje ratingowe (Moody’s, S&P i Fitch), które w marcu odwiedziły Chorwację, by przyjrzeć się postępowi zapowiadanych przez rząd reform, obniżą rating kredytowy Chorwacji do tzw. „poziomu śmieciowego”. (dnevno.hr)


Z roku na rok coraz większe przychody banków

Od 2008 do 2011 r. chorwackie banki z tytułu odsetek otrzymały od swoich klientów prawie 84 mld HRK (ok. 45 mld PLN), z czego rzeczywiste koszty wyniosły 42 mld HRK (ok. 22,5 mld PLN). To znaczy, że przychód netto na samych odsetkach wyniósł 42 mld HRK (ok. 22,5 mld PLN). (dnevno.hr)


13 czerwca 2012 r.

Instytut Immunologii na sprzedaż

Instytut Immunologii [Immunološki zavod], najstarszy producent leków immunobiologicznych w tej części Europy i jedno z najważniejszych przedsiębiorstw w Chorwacji zbankrutuje, jeśli rząd nie udzieli mu gwarancji państwowej pozwalającej uzyskać kredyt naprawczy w wysokości 43 mln HRK. Instytut zadłużony jest na sumę 10 mln EUR. Kupnem Instytutu zainteresowana jest francuska firma Genera, będąca własnością Marijana Hanžekovicia, znanego chorwackiego adwokata, której przedstawiciele zapoznali się już z dokumentacją Instytutu.

12 czerwca 2012 r.

Zła ocena Baku Światowego
Główny ekonomista Banku Światowego na Europę i Azję Środkową, Indermit Gill, oznajmił, że Bank Światowy oczekuje kolejnej fali recesji w Chorwacji. Wydatki Chorwacji na sektor państwowy przekraczają 40% PKB. Gillpodkreślił, że państwo chorwackie źle gospodaruje pieniędzmi swoich podatników. Drugą negatywnie ocenioną kategorią są wydatki socjalne, które nie powinny przekraczać 10% PKB – w Chorwacji stanowią 14%. Kolejne negatywne wskaźniki to duży udział małych firm (ponad 30%) i niskie inwestycje w naukę i rozwój (0,8% w stosunku do 1,5% w większości krajów europejskich).

Dalekovod zarobił „na państwie” 340 mln HRK

Chorwacka firma energetyczna Dalekovod, dzięki umowom jakie podpisała m.in. z Drogami Chorwackimi [Hrvatske ceste], Autostradami Chorwackimi [Hrvatske autoceste] i Energetyką Chorwacką [Hrvatska elektroprivreda] w ciągu czterech miesięcy 2012 r. zarobiła 340 mln HRK [183 mln PLN]. To dwa razy więcej niż wartość wszystkich zeszłorocznych prac, jakie Dalekovod wykonywał na zlecenie spółek państwowych. (seebiz.eu)

11 czerwca 2012 r.

Taniej w sklepach

Pomimo niekorzystnych prognoz, ceny w sklepach w ciągu ostatniego miesiąca nie uległy widocznym zmianom. Wyniki analiz wykazały nawet, że liczba produktów, których ceny zmniejszyły się była dwukrotnie wyższa niż liczba podwyżek.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE