Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 11 – 17 lutego 2013 r.

Chorwacja: 11 – 17 lutego 2013 r.

chorwackie kuny - vecernji.hr

Vegeta silniejsza od Coca-Coli

Vegeta, najpopularniejszy produkt firmy Podravka, jest ulubioną marką chorwackich konsumentów – wynika z najnowszych badań agencji Ipsos Puls. Rodzimy lider chorwackiego rynku wyprzedził m.in. takich światowych gigantów jak Coca-Cola, Milka czy Nivea.

.

Do 2020 r. 11,7 mld EUR z funduszy europejskich

Wedle słów wicepremiera Branka Grčicia o obiecane 11,7 mld EUR będą się ubiegać projekty o łącznej wartości 2,64 mld EUR, które albo są już gotowe, albo w zaawansowanej fazie przygotowań. Chorwacja szczególnie skoncentruje się na renowacji linii kolejowych, w co zainwestowane zostaną setki milionów euro, a także na budowie regionalnych wysypisk śmieci, projektach kanalizacyjne i drenażach, a także na wspieraniu średnich i małych przedsiębiorstw.

.

Minister Šarović zachęca do przeniesienia chorwackich zakładów produkcyjnych do BiH

Minister handlu zagranicznego i stosunków gospodarczych BiH, Mirko Šarović powiedział, że nie zostaną wprowadzone żadne koncesje, które umożliwiłyby eksport do BiH bez płacenia cła. Dodał również, że najlepszym rozwiązaniem w tej sprawie jest przeniesienie chorwackich zakładów produkcyjnych do BiH i tym sposobem zapewnienie dalszego bezcłowego handlu z krajami należącymi do układu CEFTA.

.

Spadek importu produktów spożywczych w styczniu

W styczniu b.r., po raz pierwszy od 15 lat, odnotowano zatrzymanie nadmiernego importu produktów spożywczych do Chorwacji, czemu towarzyszył wzrost eksportu szeregu chorwackich produktów spożywczych i to aż o 39,5% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Niestety, nie wynika to ze wzmocnienia się chorwackiego eksportu, ale z kłopotów z kredytowaniem i obniżeniem się siły nabywczej mieszkańców Chorwacji.

.

Spadek cen mieszkań w Chorwacji

Z początkiem 2013 roku zanotowano spadek cen nieruchomości w Chorwacji. Według notowań portalu CentarNekretin, ceny mieszkań osiągnęły najniższy poziom od 2006 roku.

.

Po „Grze o tron” czas na „Herculesa” i „Rodzinę Borgiów”

Rośnie zainteresowanie zagranicznych producentów kręceniem filmów w Chorwacji – oznajmił minister przedsiębiorczości i rzemiosła, Gordan Maras. Po dwóch latach nagrywania popularnego serialu „Gra o tron” produkcji HBO w Dubrowniku, w tym roku na terenie Chorwacji powstaną dwie produkcje o łącznej wartości 30 mln EUR.

.

Około pół miliona obywateli BiH stanie się wkrótce obywatelami UE

Mimo tego, że BiH jeszcze nie uzyskała nawet statusu kandydata do członkostwa w UE, znaczna liczba obywateli tego lata, kiedy to Chorwacja stanie się członkiem UE, stanie się obywatelami UE. Chodzi o osoby posiadające zarówno bośniacki jak i chorwacki paszport i obywatelstwo.

.

Chorwackie zakłady mięsne przenoszą się do BiH

Chorwackie zakłady mięsne Gavrilović w ostatnim momencie ratują sprzedaż na rynek wschodni. W związku z wejściem Chorwacji do Unii Europejskiej w marcu br. przenoszą część swojej produkcji z Petrinje do Čitluk. Dzięki temu unikną płacenia cła wyższego o 50% w przypadku eksportu towaru do państw nienależących do UE.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE