Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 11 – 17 marca 2013 r.

Chorwacja: 11 – 17 marca 2013 r.

chorwackie kuny - vecernji.hr

Koniec z podatkiem na paliwo dla jachtów

Chorwacja, jako ostatni kraj w basenie Morza Śródziemnego, zniosła podatek na paliwo dla jachtów.  Przepis zmieniający zasady podatku VAT wchodzi w życie 1 lipca 2013 r.

.

Chorwacja wśród krajów o „bardzo wysokim stopniu rozwoju społecznego”

Chorwacja awansowała do grupy krajów o „bardzo wysokim stopniu rozwoju społecznego” i zajęła 47 miejsce wśród 187 państw ujętych w tegorocznym Raporcie o Rozwoju Społecznym na Świecie sporządzonym w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP, United Nations Development Programme).

.

Siemens i Končar wspólnie zbudują pociągi dla chorwackich kolei

Niemiecko-chorwackie forum biznesowe, które do Zagrzebia przyciągnęło duże niemieckie firmy prowadzone przez niemieckiego ministra gospodarki Phillipa Röslera, opracowało specjalny projekt na podstawie którego w przyszłości będzie można stworzyć wielka firmę produkcyjną. Mianowicie, chodzi o firmy Končar i Siemens, które połączą siły i wspólnie wezmą udział w przetargu Kolei Chorwackich dotyczących produkcji nowych pociągów.

.

Uniwersytet w Zagrzebiu na 564 pozycji w rankingu najlepszych uczelni świata

Uniwersytet w Zagrzebiu znalazł się na 564 miejscu w rankingu najlepszych uczelni na świecie przygotowanym przez hiszpańskie Centrum Badań Webometrics. W porównaniu z rokiem 2002 obecne inwestycje w szkolnictwo wyższe w Chorwacji są większe o ponad 80%.

.

Powstaje nowy internetowy portal rządowy

Rząd postanowił stworzyć oficjalną witrynę rządową pod roboczą nazwą gov.hr, na której internautom będą szerzej dostępne informacje dotyczące administracji publicznej. Nowy projekt umożliwi obywatelom Republiki Chorwackiej bezpłatne ściąganie dokumentów z witryn rządowych.

.

Wizyta prezydenta Azerbejdżanu

Rok po wizycie chorwackiej delegacji w Azebrejdżanie dwudniową wizytę w Zagrzebiu złożył prezydent tego kraju, Ilham Alijew, wraz z przedstawicielami azerbejdżańskich przedsiębiorstw.

.

BiH i Komisja Europejska pracują nad złagodzeniem skutków przystąpienia Chorwacji do UE

Komisja Europejska wraz z rządem BiH i Chorwacji pracuje nad znalezieniem najlepszych rozwiązań, które złagodziłyby negatywne skutki ekonomiczne związane z przystąpieniem Chorwacji do UE, powiedział Peter Stano, rzecznik komisarza ds. rozszerzenia UE Štefana Füle.

.

Legendarny klub „Palach” wraca do domu

Po 45 latach historia legendarnego klubu „Palach” w Rijece zatoczyła koło – od 15 maja klubem znów będą zarządzać studenci, a właściwie Studenckie Centrum Kultury [Studentski kulturni centar], które Uniwersytet w Rijece ma powołać jeszcze w tym miesiącu.

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE