Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 11. Zagreb Film Festival
Zagreb

Chorwacja: 11. Zagreb Film Festival

Już po raz jedenasty w stolicy Chorwacji odbędzie się festiwal filmowy Zagreb Film Festival, który będzie trwać od 20 do 27 października.

Projekcje filmowe można oglądać w kinie Europa, kinie Tuškanac, Zagrzebskim Centrum Tańca (Zagrebački plesni centar), Zagrzebskim Teatrze Lalek (Zagrebačko kazalište lutaka) oraz w Muzeum Sztki Współczesnej (Muzej suvremenoj umjetnosti).

W programie są filmy krótko i pełnometrażowe, dokumentarne oraz tzw. Kockice, które promują filmy produkcji chorwackiej.

Jednym ze stałych elementów programu jest Mój pierwszy film, który w tym roku dotyczy Polski. Krytyk filmowy Nenad Polimac wybrał pięć debiutów filmowych polskich reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego („Blizna”), Andrzeja Wajdy („Pokolenie”), Romana Polańskiego („Dwaj ludzie z szafą”, „Nóż w wodzie”), Agnieszki Holland („Aktorzy Prowincjonalni”) i Jerzego Skolimowskiego („Rysopis”).

Nagrodą filmową jest złoty wózek przydzielany w kategorii: najlepszy film długometrażowy, najlepszy film dokumentalny, najlepszy film krótkometrażowy, najlepszy chorwacki film w programie Kockice. Dodatkowo jury wybierze najlepszy scenariusz, który otrzymuje możliwość realizacji oraz projekcji na przyszłorocznych Kockicach.

Karnet na wszystkie projekcje dostępny jest w cenie 350 HRK i 250 HRK dla studentów (odpowiednio ok. 192 PLN i 137 PLN).

Programy zawierające bezpłatne projekcje: Bibijada, Kockice (konieczny jest wcześniejszy odbiór bezpłatnej wejściówki), Istočnoeuropski SF, Moj prvi film: Poljska, Queer Re-Kreacija (bezpłatne wejściówki są do odebrania tylko w Zagrzebskim Centrum Tańca), Dan LUX filma.

Na koniec przypomnijmy jedną z najlepszych reklam Zagreb Film Festivalu z roku 2009: link

Źródło: zagrebfilmfestival.com, moj-film.hr

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE