Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 12 – 18 listopada 2012 r.

Chorwacja: 12 – 18 listopada 2012 r.

 

Powstaje nowoczesna sortownia odpadów

Na terenie Babinej Góry [Babina Gora] powstaje nowoczesny projekt, którego głównym celem będzie przetwarzanie i wtórne wykorzystywane surowców. Dyrektor Centrum Gospodarowania Odpadami wyraził nadzieję na stuprocentowe sfinansowanie tego projektu ze środków Unii Europejskiej, wliczając w to 1,75 mln HRK, które już zainwestowano w to przedsięwzięcie.

.

Rozbudowa portu morskiego w Puli

W związku z rosnącą liczbą liniowych statków pasażerskich, które każdego roku wpływają do portu morskiego w Puli, planowana jest jego modernizacja oraz budowa nowego terminalu pasażerskiego. Oprócz zarządu portu oraz przedsiębiorstwa komunalnego Luka Pula, zainteresowanie nowymi inwestycjami w największym mieście półwyspu Istria wyrazili także inwestorzy zagraniczni, m.in. port pasażerski w Wenecji.

.

Fińska firma Lindström otwiera oddział w Chorwacji

W najbliższym czasie fińska firma tekstylna Lindström otworzy centrum usługowe w pobliżu Zagrzebia, gdzie będzie można wypożyczyć wysokiej klasy ubrania robocze. Usługa będzie skierowana głównie do klientów biznesowych – ogłosiła Lindström Grupe.

.

Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych w Zagrzebiu

Władze Miasta Zagrzebia chcą wprowadzić zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych. Decyzją władz miasta dozwolone byłoby spożywanie alkoholu w miejscach publicznych w określonych sytuacjach, jak na przykład podczas festiwali Bundek czy Rujanfest, które odbywają się co roku w Zagrzebiu. Na temat wprowadzenia zakazu władze miasta będą dyskutować na grudniowym posiedzeniu. Szef Departamentu Zdrowia, Zvonko Šostar, twierdzi, że zakaz ograniczyłby przede wszystkim spożywanie alkoholu wśród młodych osób.

.

Program współpracy transgranicznej

Czarnogóra przyjęła cztery umowy finansowe na środki IPA 2011 w związku z udziałem w programie współpracy transgranicznej z Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją i Kosowem. Łączna wartość przyznanych środków to 2,3 mln EUR, z czego 90% zostanie przeznaczone na wybrane projekty, a 10% na ich techniczne wsparcie, ogłosił po spotkaniu rządu ambasador oraz główny negocjator Czarnogóry z Unią Europejską, Aleksandar Andrija Pejović.

.

Trójstronne rozmowy o tranzycie towarów przez Neum

Podczas trójstronnych rozmów pomiędzy Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Komisją Europejską rozmawiano o przepisach tranzytu towarów przez Korytarz Neumski po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej, powiedziano w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Chorwacji w odpowiedzi na pytanie o nierozstrzygnięte kwestie granicy między BiH i Chorwacją.

.

Przegląd tygodnia na chorwackiej giełdzie

Miniony tydzień przyniósł łagodne spadki na chorwackiej giełdzie. CROBEX [odpowiednik WIG] stracił 0,86%, a COBEX10 0,59%. Obroty na burzie wyniosły 61,1 mln HRK [33 mln PLN]. Najczęściej handlowano akcjami Dalekovodu [branża energetyczna]. Cena tej spółki spadła w ciągu tygodnia aż o 20%. Tak wysoki spadek spowodowany jest informacjami z zarządu, że firma znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Spadła też cena Telekomunikacji Chorwaackiej [HT] – 0,9%, Portu Ploče – 2,3%. Tydzień na plusie zakończyła grupa Končar – 0,4%, AD Plastika – 0,5%. Największe wzrosty należały do spółki Đuro Đaković [przemysł zbrojeniowy] – 3,6%. (seebiz.eu)

.

Podatek od nieużytków rolnych

Prawdopodobnie od przyszłej jesieni mieszkańcy Chorwacji będą musieli płacić podatek od nieużytków rolnych. Celem rządu jest zdopingowanie właścicieli gruntów by uprawiali oni swoją ziemię lub wydzierżawili innym rolnikom. (dnevno.hr)

.

Cukiernia Viro zniknie z giełdy

26 grudnia ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie zarządu, na którym zostanie podjęta decyzja o ewentualnej wypłacie dywident dla akcjonariuszy (20 HRK za akcję) oraz o wycofaniu spółki z głównego parkietu giełdowego. (seebiz.eu)

.

Valmar przejmuję Rivierę Adria

Valmar Adria Holding ogłosił, że zamierza przejąć spółkę hotelarską z Poreča – Rivierę Adrię. Kapitał zakładowy Riviery Adrii wynosi 1,06 mld HRK [ok. 572 mln PLN] i podzielony jest na 106546340 akcji o cenie nominalnej 10 HRK po akcji. Valmar podpisał umowę z innymi spółkami, które są w posiadaniu akcji Riviery Adrii, w którym zawarto współną politykę działania. (seebiz.eu)

 

 

 

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE