Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 120 mln EUR na nowy terminal

Chorwacja: 120 mln EUR na nowy terminal

samolot - seebiz.eu

 

Komisja Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzieliła kredytu w wysokości 120 mln EUR na budowę nowego terminalu pasażerskiego na zagrzebskim lotnisku.

Głównym powodem, dla którego EBI zdecydował się udzielić pożyczki na budowę nowego terminalu jest fakt, że lotnisko w Zagrzebiu jest najważniejszym tego typu obiektem w Chorwacji. Ponadto, jest istotnym punktem na mapie, usprawniającym funkcjonowanie transportu lotniczego na Bałkanach. Rozbudowanie lotniska zwiększy jego możliwości, jeśli chodzi o liczbę obsługiwanych lotów.

Szczegóły dotyczące projektu i budowy nowego terminalu w zagrzebskiej dzielnicy Pleso nie są jeszcze znane. Jak na razie, Europejski Bank inwestycyjny nie chce mówić o warunkach kredytu, jak również o tym, czy zwrócił się do państwa z prośbą o formę gwarancji rządowej.

Całkowity koszt budowy nowego terminalu wyniesie około 365 mln EUR,  więc kredyt przyznany przez EBI stanowi zaledwie część potrzebnej kwoty. Część kosztów poniesie francuska spółka Zagreb Airport International Company, która otrzymała koncesję na zagrzebskim lotnisku. Około 100 mln EUR zapewni inwestor, a z kolei 200 mln EUR będzie pochodzić z kredytów bankowych. Oprócz EBI mówi się o zaciągnięciu pożyczki w Banku Zagrzebskim i Erste Banku. Pozostałe 65 mln EUR powinny pochodzić z zysków lotniska w Zagrzebiu.

 

Źródło: vecernji.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE