Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Chorwacja: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Rekordowa produkcja soli morskiej

Blisko połowę rocznego krajowego zapotrzebowania na sól spożywczą pokryje tegoroczna produkcja soli morskiej w trzech chorwackich warzelniach – największej na wyspie Pag oraz dwóch mniejszych ulokowanych w miejscowościach Ston i Nin. To najlepszy wynik od kilku dekad, a do jego osiągniecia przyczyniło się tegoroczne upalne i słoneczne lato.

Hypo Alpe-Adria Bank sprzedaje udziały

Udziały TLM-TVP – spółki zajmującej się produkcją wyrobów walcowanych, zostały sprzedane przedsiębiorstwu Euris przez austriacki bank Hypo Alpe-Adria-Bank International – ogłosili w poniedziałek przedstawiciele austriackiego banku.

Ciąg dalszy redukcji wody na Istrii

Istria ma problem z zaopatrzeniem w wodę, dlatego wprowadzono ograniczenia w korzystaniu z wodociągów na potrzeby publiczne, np. nie można zraszać miejskich trawników. Pozwoliło to zmniejszyć zużycie wody o ponad 20% (w stosunku do tego samego okresu rok temu). Pierwszy stopień ograniczenia ma potrwać do 15 września. (seebiz.eu)

Chorwacka ofensywa na Chiny

W najbliższych miesiącach mają udać się do Chin aż cztery rządowe delegacje. Celem tych wizyt jest zainteresowanie Chin chorwackimi projektami infrastrukturalnymi. Wśród propozycji znajdą się: modernizacja Lotniska Rijeka, Lotniska Osijek oraz portu w Zadarze. Chorwacki rząd jest także w stanie zapewnić preferencyjne warunki dla chińskich inwestycji, które mają zaowocować przede wszystkim otwarciem nowych miejsc pracy.

Najlepsze chorwackie kempingi

Co roku Chorwacki Automobilklub wraz z Chorwackim Stowarzyszeniem Kempingowym i Chorwackim Towarzystwem Kempingowców ocenia stan rodzimych kempingów. W tym roku na szczególne uznanie zasłużyły ośrodki Zaton niedaleko Zadaru, Politin na wyspie Krka i Jasenovo koło Szybenika. Najlepszym ośrodkiem naturystycznym ogłoszono Valaltę z Rovinja, a wśród małych obiektów prym wiodą Palme i Adriatic z półwyspu Pelješac. Miano najlepszych spośród kempingowych gigantów przypadło ośrodkowi Straško na wyspie Pag, Solaris w Szybeniku oraz Bi-Village w Fažanie. Także niemiecki ADAC przyznał specjalne nagrody dla chorwackich kempingów.

Podwojenie emigracji za pracą

W ciągu ostatnich 12 lat liczba Chorwatów pracujących w Niemczech prawie się podwoiła. Według niemieckiego Urzędu Pracy liczba „gastarbeiterów” z Chorwacji pod koniec 2011 r. wyniosła 85 tys., podczas gdy w 1999 r. ta liczba była o prawię połowę mniejsza (46 tys.). To czyni Chorwację, po Turcji, Włoszech, Polsce i Grecji, piątą siła roboczą w Niemczech. (dnevno.hr)

Nie będzie zmniejszenia VAT na żywność

Mimo apelu przedstawicieli chorwackich spółek zajmujących się przetwórstwem żywności z Podravką na czele, minister finansów Slavko Linić definitywnie odrzucił tę propozycję. Zmniejszenie VAT byłoby jednym antidotum na wzrost cen, które (według zapowiedzi producentów żywności) nastąpią w ciągu miesiąca. Powodem tego jest długotrwała susza, która nawiedziła Chorwację tego lata. (seebiz.eu)

Opracowała: Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE