Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 14 – 20 maja 2012 r.

Chorwacja: 14 – 20 maja 2012 r.

20 maja 2012 r.

Opłaty na autostradach wyższe od 1 czerwca

Nowy prezes Chorwackich Autostrad [HAC] Dražen Guštin ogłosił, że opłaty za korzystanie z autostrad podrożeją o 15% od 1 czerwca. Oprócz tego zwolnionych zostanie ok 200 pracowników. Te kroki mają przynieść spółce ok 100 mln HRK oszczędności rocznie [ok. 56 mln PLN]. (seebiz.eu)

 

Import wieprzowiny na szeroką skalę

Chorwacja w pierwszym kwartale 2012 zaimportowała o 20 tys. więcej tuczników w stosunku do tego samego okresu w 2011 roku – ostrzega Branko Bobetić ze zrzeszenia producentów i przetwórców Croatistočar.

 

19 maja 2012 r.

Podsumowanie tygodnia na chorwackiej giełdzie

W ostatnim tygodniu na chorwackiej giełdzie odnotowano ożywienie w stosunku do poprzednich tygodni (o 20%). CROBEX10 [odpowiednik WIGu10] kontynuował tendencję spadkową – w ostatnim tygodniu indeksy spadły o 2,32%.Spadki zanotowały praktycznie wszystkie duże spółki: Ingra (16%), Valamar Adria Holding (6,2%) i Petrokemija (5,4%), Zagrebačka banka (5%), Croatia osiguranje (2,42%), Luka Rijeka (9,04%). Wzrost cen akcji osiągnęła jednak INA (o 1,39%). (seebiz.eu)

 

Współpraca z Izraelem i miliardowe inwestycje w gospodarkę wodami

Chorwacja do 2023 r. planuje przeznaczyć 3,2 mld EUR na irygację, wodociągi i kanalizację – ogłosił minister rolnictwa, Tihomir Jakovina na spotkaniu w Tel Avivie z izraelską minister rolnictwa i rozwoju wsi, Orit Noked. Celem wizyty ministra Jakoviny w Izraelu było nawiązanie lepszej współpracy w zakresie mechanizacji i modernizacji systemów irygacyjnych, oczyszczania ścieków i wprowadzania technologii zarządzania wodami, rozwoju rolnictwa i wspólnej polityki w zakresie rybołówstwa w akwenie Morza Śródziemnego.

 

Rusza budowa korytarza Vc

Prace przy budowie korytarza Vc zaczną się w czerwcu tego roku, a zakończą w połowie roku 2014, zapowiedział Izet Bajrambašić z Ministerstwa Transportu i Łączności BiH. Projekt jest finansowany w po 50% przez BiH i Chorwację, natomiast w całości realizowany jest przez stronę chorwacką

 

18 maja 2012 r.

300 mln EUR środków z UE na rolnictwo

Dzięki przystąpieniu do Unii Europejskiej Chorwacja nabędzie prawo do ponad 300 mln EUR rocznie bezzwrotnych dotacji na rozwój wsi i rolnictwa – ogłoszono w Chorwackiej Izbie Gospodarczej [HGK]. (seebiz.eu)

 

EBOR obniżył prognozę chorwackiego PKB

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w najnowszej prognozie gospodarczej dla regionu obniżył Chorwacji możliwy do osiągnięcia wzrost PKB z 1% na 0,6%. W przyszłym roku planowany wzrost według Banku miałby sięgnąć poziomu 1,7%. (seebiz.eu)

 

Produkcja samolotów Eurofighter w Rijece?

Prezes rady nadzorczej koncernu INA, biznesmen Davor Štern,  wraz z grupą niemieckich przedsiębiorców odwiedził stocznię  „3 Maj”, gdzie spotkał się z przedstawicielami zarządu. Delegaci odwiedzający stocznię byli przedstawicielami międzynarodowego konsorcjum Eurofighter w skład którego wchodzą  firmy lotnicze z  Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. Grupa koordynuje projektowanie i produkcję samolotu myśliwskiego Eurofighter Typhoon. Na spotkaniu nie omawiano kwestii przejęcia stoczni przez Quaestus lecz o formie ewentualnej przyszłej współpracy.

 

17 maja 2012 r.

Kolejne centrum Bricostore w Chorwacji

Na przedmieściach Zagrzebia otwarto już trzecie w Chorwacji centrum wykończenia wnętrz i domu francuskiej sieci Bricostore. Inwestycja warta jest 187 mln HRK [ok. 106 mln PLN]. Sklep ma powierzchnię 10 tys. m2, zatrudniono w nim 100 pracowników. Centra handlowe tej sieci znaleźć można jeszcze w Puli i w pobliżu Splitu – Kaštel Sućuracu. (seebiz.eu)

 

16 maja 2012 r.

5 milionów kun na kredyty mieszkaniowe

Z powodu wejścia w życie ustawy o subwencjonowaniu i zabezpieczaniu przez państwo kredytów mieszkaniowych, chorwackie Ministerstwo Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej w porozumieniu z Ministerstwem Finansów przeznaczyło dodatkowe środki finansowe na ten cel. Mowa o pięciu milionach kun wygospodarowanych z budżetu ministerstwa budownictwa.

 

15 maja 2012 r.

Polska spółka GTC odnotowuje zyski w I kwartale br.

Grupa Kapitałowa GTC jedna z czołowych spółek deweloperskich w Środkowej i Południowej Europie podała w poniedziałek w Warszawie, że zanotowała wzrost wynoszący 6,3 mln EUR w I kwartale 2012 roku.W Chorwacji grupa jest czołowym udziałowcem Avenue Centar Zagrzeb, Avenue Mall Zagrzeb i Avenue Mall Osijek. W przyszłym roku oddana zostanie najnowsza inwestycja GTC w Chorwacji  – Avenue Park w Zagrzebiu.

 

Todorić wciąż chce kupić Mercator

W tym tygodniu grupa Agrokor, właściciel chorwackiej sieci marketów Konzum rozpoczyna przygotowania jawnej oferty kupna udziałów swojego konkurenta, słoweńskiej sieci Mercator.Jest to już dziewiąta próba sprzedaży grupy Mercator, przy czym tym razem oferta wyszła od samych zainteresowanych zakupem. Grupa Agrokor pragnie wejść w posiadanie 75% i jednej akcji, tak, aby bez problemów móc zarządzać kompanią. Taki warunek postawili też partnerzy Agrokoru – EBRD, IFC i JP Morgan One Equity Partners.

 

14 maja 2012 r.

INA poszerza zakres działalności

Zarząd spółki akcyjnej INA (firma naftowa) chce poszerzyć zakres działalności np. o gaszenie pożarów, usługi detektywistyczne i ochroniarskie. Wśród spisu ok. 30 nowych działalności, które może w przyszłości świadczyć spółka znalazły się także takie jak: przewóz odpadów, ochrona przed hałasem oraz handel nieruchomościami. (seebiz.eu)

 

Opracowała: Joanna Nowak

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE